2015-02-24
WSPIERAMY PROJEKTY MIEJSKIE
JESSICA – inicjatywa powołana przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Europejskim Bankiem Rozwoju Europy.
JESSICA jest jednym z ważniejszych instrumentów wspierających inwestycje na obszarach miejskich. Pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym. Na realizację inicjatywy w Polsce przeznaczono 257 mln euro, ze środków korzysta pięć województw: pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, śląskie oraz mazowieckie.
Polega na odejściu od tradycyjnego mechanizmu - udzielania bezzwrotnych dotacji, na rzecz mechanizmu odnawialnego - udzielanie zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, czy gwarancji). Mechanizm JESSICA umożliwia zatem, w odróżnieniu od mechanizmu dotacyjnego, wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Innymi słowy, JESSICA stwarza możliwość przedłużenia dostępności funduszy unijnych przeznaczonych na realizację projektów rewitalizacyjnych. Na wsparcie w ramach inicjatywy JESSICA mogą liczyć takie projekty, jak przekształcanie zdegradowanych i nieużytkowanych obiektów przemysłowych, w których będą mogły mieścić się np. galerie, teatry, sale koncertowe, kina czy centra konferencyjne. Aby zwiększyć ich rentowność, można wydzielić w nich przestrzeń na cele komercyjne.
Środki na wdrożenie Inicjatywy JESSICA w naszym regionie pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Środki na wdrożenie Inicjatywy JESSICA
W 2010 r. została podpisana Umowa o finansowaniu pomiędzy Województwem Śląskim a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), który pełni rolę Funduszu Powierniczego dla Inicjatywy JESSICA. link:
W październiku 2011 r. podpisana została umowa operacyjna pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Bankiem Ochrony Środowiska. Umowa stanowiła zakończenie procesu wyboru Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich dla wdrażania tego Instrumentu w województwie śląskim.
Do chwili obecnej podmioty uprawnione mogły starać się o kredyty na preferencyjnych warunkach:
• preferencyjne oprocentowanie kredytu oparte na stawce referencyjnej WIBOR3M minus 2,5% p.a. (nie mniej niż 1% p.a.);
• brak prowizji i opłat związanych z udzieleniem kredytu z wyjątkiem prowizji rekompensacyjnej określonej w umowie inwestycyjnej;
• w przypadku kredytu uzupełniającego Bank pobiera opłaty zgodnie z taryfą opłat i prowizji;
• długi okres kredytowania do 15 lat;
• możliwość karencji w spłacie kapitału do 2 lat;
• brak minimalnej i maksymalnej kwoty kredytu.
Co dalej...
W ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020, w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego są zaprogramowane pieniądze, w wysokości 48 mln euro, na kontynuację Instrumentu JESSICA. Obecnie przygotowujemy się do przeprowadzenia niezbędnych działań służących wybraniu Funduszu Powierniczego oraz instytucji, która w obecnej perspektywie (lata 2014-2020) będzie realizowała zadania Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich.
Następnie zostaną opracowane szczegółowe warunki udzielania kredytów, co umożliwi podjęcie kolejnych starań, potencjalnych kredytobiorców starających się o wsparcie dla realizacji projektów miejskich.
Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na stronie internetowej www.rpo.slaskie.pl
jak również do zapisywania się do naszego newslettera /newsletter/
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami promocyjnymi, które towarzyszą trwającej od początku lutego br., kampanii promocyjnej JESSICA w województwie śląskim.