Zabytki techniki
Dzięki gwałtownemu rozwojowi przemysłu oraz zastosowaniu najnowszych osiągnięć techniki o Górnym Śląsku stało się głośno w całej Europie na przełomie XVIII i XIX wieku. W Tarnowskich Górach na turystów czekają dwa obiekty związane z górnictwem srebra i ołowiu: Kopalnia Zabytkowa oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie największą atrakcją jest sześćsetmetrowy, podziemny spływ łodziami kopalnianymi korytarzami. W Zabrzu znajdują się zabytkowe obiekty górnictwa węgla kamiennego: Skansen Podziemny „Guido", Skansen „Królowa Luiza" oraz Muzeum Górnictwa Węglowego. Przy pomocy środków z Unii Europejskiej realizowany jest projekt „Zabrze - miasto turystyki przemysłowej", którego celem jest lepsze przystosowanie istniejących zabytków do potrzeb turystów. Elementem łączącym wszystkie funkcjonujące w Zabrzu obiekty będzie Kluczowa Sztolnia Dziedziczna - system korytarzy podziemnych, które w XIX wieku służyły do transportu węgla. Już w niedalekiej przyszłości zwiedzający będą mogli w aktywny sposób poznawać pracę górników, poruszając się pod ziemią łodziami, kolejką szynową i kolejką podwieszaną.
Atrakcją, nie tylko dla miłośników piwa, jest możliwość zwiedzenia Browaru Książęcego w Tychach wraz z Muzeum Piwowarstwa, gdzie w nowoczesny sposób ukazano historię warzenia tego trunku, sięgającą roku 1629. Każda wycieczka kończy się degustacją wyrobów współczesnych piwowarów.
W Gliwicach na uwagę zasługuje 110-metrowy maszt Radiostacji, najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie. Ciekawym zabytkiem przemysłowym Częstochowy jest Muzeum Zapałek, gdzie z bliska można oglądać produkcję zapałek, która odbywa się w tradycyjny sposób.
W regionie funkcjonuje, nieprzerwanie od 150 lat, kolejka wąskotorowa. Jej trasa liczy 23 km i biegnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Niedaleko, w Radzionkowie, znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Chleba, gdzie własnoręcznie można przygotować i upiec pieczywo.
W Bielsku-Białej działa Muzeum Włókiennictwa, w którym zgromadzono maszyny służące do wyrobu tkanin, natomiast w Mysłowicach istnieje Centralne Muzeum Pożarnictwa z zabytkowymi pojazdami strażackimi. Z myślą o turystach opracowano Szlak Zabytków Techniki.