Targi pracy w Katowicach
W gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się druga edycja Śląskich Targów Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji
Do udziału w Targach zaproszone zostały: agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, instytucje finansowe, fundacje wspierające sektor małych i średnich przedsiębiorstw, instytucje szkolące oraz centra przedsiębiorczości, biznesu i informacji europejskiej. W targach uczestniczyli również pracodawcy. Na 70 stoiskach wystawcy przedstawili m.in. propozycje szkoleń, programy pomocowe, projekty doskonalenia zawodowego oraz zawodowej reorientacji a także 1800 ofert pracy w kraju i za granicą.
Gości targów powitał Przemysław Koperski – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W obecności Wojewody Śląskiego Lechosława Jarzębskiego oraz pani Hermine Poppeller – Konsula Generalnego Austrii w Krakowie, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Marszałek Województwa Michał Czarski, który objął patronat honorowy nad tegorocznymi targami.
Wizyta austriackich gości była związana z podpisanym wczoraj listem intencyjnym o nawiązaniu współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a Górną Austrią w sprawie wspólnego realizowania programu szkoleń z zakresu zawodowej reorientacji osób zagrożonych utratą dotychczasowej pracy. O projekcie poinformował dr. Johann Kalliauer – prezes Izby Pracodawców Górnej Austrii w Linzu. Kierownikiem zainicjowanego wczoraj projektu Mecolab jest Heinz Pascher współpracujący z Zakładem Badań Ekonomicznych i Społecznych Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
W ramach Śląskich Targów Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji zaplanowano m.in. warsztaty „Funkcjonowanie sieci EURES”. Uczestnicy warsztatów mogli uzyskać informacje o tym, co system EURES oferuje osobom poszukującym pracy oraz pracodawcom, jak działa bezpłatne pośrednictwo pracy, jak zarejestrować się w europejskiej bazie CV, jak korzystać z informacji zawartych na stronach internetowych EURES, jakie warunki trzeba spełnić by zatrudnić się za granicą oraz jakie warunki życia i pracy panują w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Można tez było poznać zasady zabezpieczeń społecznych związanych z migracją zarobkową. Z myślą o osobach zainteresowanych pracą w Wielkiej Brytanii zorganizowano warsztaty „EURES źródłem informacji o brytyjskim rynku pracy”.
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP zorganizowało wykład pt. „Dokumenty aplikacyjne w procesie ubiegania się o pracę” (czyli jak pisać list motywacyjny, życiorys zawodowy oraz jakie są typowe błędy popełniane podczas pisania takich dokumentów). Odbyły się także warsztaty „Samoocena umiejętności i predyspozycji z wykorzystaniem testu J. Hollanda”, dzięki którym uczestnik mógł określić kierunek swojego rozwoju zawodowego poprzez poznanie i zdefiniowanie własnych preferencji zawodowych oraz cech osobowości.
Oferty pracy przedstawiły 22 powiatowe urzędy pracy oraz pracodawcy, m.in. Carrefour, Gliwickie Przedsiębiorstwo Usług Górniczych, Zakłady Mechaniczne „Wiromet” Komenda Wojewódzka Policji a także Jednostka Specjalna WP w Lublińcu. Swoją ofertę przedstawiło też Biuro Promocji Zatrudnienia WUP.
Podczas konferencji prasowej członek Zarządu Województwa Marian Jarosz zwrócił uwagę na korzystne przemiany dokonujące się na regionalnym rynku pracy. W naszym województwie odnotowano spadek bezrobocia oraz wzrost zatrudnienia, szczególnie w sektorze MŚP, branży motoryzacyjnej a także w przemyśle wydobywczym.