VI Dożynki Województwa Śląskiego – Połomia 2005
Tegoroczne Dożynki Województwa Śląskiego odbyły się w Połomii
Święto plonów w gminie Mszana zorganizowano dzięki współpracy Samorządu Województwa Śląskiego z powiatem wodzisławskim, gminą Mszana oraz Śląską Izbą Rolniczą.
W mszy świętej dożynkowej oraz dożynkowych uroczystościach uczestniczyli m.in.: marszałek województwa Michał Czarski, metropolita katowicki ksiądz abp. Damian Zimoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister Józef Śliwa, wicewojewoda Andrzej Waliszewski, parlamentarzyści, wicemarszałek Jan Grela, członek zarządu województwa Marian Jarosz, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniew Wieczorek, starosta powiatu wodzisławskiego Jan Materzok, prezes Śląskiej Izby Rolniczej Piotr Kufel, wójt gminy Mszana Jerzy Grzegoszczyk oraz liczna grupa radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.
Decyzją rady sołeckiej w Połomii tytułami starostów Dożynek Województwa Śląskiego 2005 zostali uhonorowani Maria Salamon prowadząca wraz z mężem
dobrze prosperujące, 40-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w uprawie zbóż i hodowli trzody oraz Roman Rduch, wzorowy rolnik, właściciel 101-hektarowego, w pełni zmechanizowanego gospodarstwa ukierunkowanego na produkcję zbóż i trzody chlewnej.
Z kolei dożynkową koronę nieśli Aleksandra Woryna i Stanisław Ździebło. Pani Aleksandra wraz z mężem Andrzejem, po przekształceniu tradycyjnego gospodarstwa rolniczego, prowadzą liczącą 5 tys. krzaków, specjalistyczną plantację borówki amerykańskiej. Gospodarstwo państwa Worynów jest objęte programem kontroli w rolnictwie ekologicznym i już dwukrotnie skorzystało z dotacji w ramach unijnego programu SAPARD. Stanisław Ździebło prowadzi 11-hektarowe gospodarstwo i specjalizuje się w hodowli żywca.
Nader atrakcyjną ozdobą święta plonów w Połomii był przejazd kolorowego korowodu dożynkowego. Na pomysłowo zaprojektowanych platformach swój dorobek oraz ofertę zachwalały (często w pomysłowych przebraniach) reprezentacje poszczególnych sołectw, gospodarstw, rolniczych spółdzielni oraz firm współpracujących z branżą rolniczą.
Część oficjalna dożynek odbyła się na boisku miejscowej szkoły, gdzie w sąsiedztwie estrady ulokowały się firmowe stoiska z produktami rolnymi i ofertą branż wspierających rolnictwo, przetwórstwo i przemysł spożywczy.
Dożynki poprzedziła otwarta dzień wcześniej Wystawa Rolnicza oraz I
Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych.
Przebiegu uroczystości i dożynkowego festynu nie zakłócił przelotny deszcz