Quo vadis samorządzie?

„Perspektywy polskiej samorządności” były tematem konferencji, którą zorganizowano w Cieszynie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Województwie Śląskim
„Bariery i wyzwania stojące przed samorządem terytorialnym w Polsce” oraz „Dokąd zmierza polityka regionalna?” – były głównymi tematami dyskusji, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządów z całego regionu, a także ich goście z innych województw. „Dobrą praktyka w Polsce jest stosunkowo duży – w porównaniu z innymi państwami członkowskimi – udział samorządów wojewódzkich w polityce spójności. Niemniej jednak powinniśmy zmierzać w kierunku dalszej decentralizacji systemu zarządzania rozwojem regionalnym. Należy przede wszystkim wzmocnić kompetencje władz samorządowych w formułowaniu celów polityki regionalnej, tak aby w większym niż dotychczas stopniu uwzględniały one uwarunkowania i potrzeby poszczególnych regionów. ” – powiedział marszałek Bogusław Śmigielski, otwierając panel poświęcony rozwojowi polityki regionalnej. Do barier w rozwoju samorządu terytorialnego zaliczono m.in. niespójne i często zmieniające się prawo oraz niewystarczające środki finansowe na bieżącą działalność i inwestycje. „Najważniejszym zadaniem samorządów w gospodarce powinno być wspieranie sektora usług, który u nas nadal zajmuje zbyt skromne miejsce w porównaniu do innych krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych” – podkreślił prof. Marek Szczepański. W opinii innych uczestników konferencji, m.in. posłów do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta i Jerzego Buzka, klucze do rozwoju województwa śląskiego tkwią w nowych technologiach, przeobrażeniach w energetyce związanych z wdrażaniem Paktu Klimatycznego oraz w upowszechnieniu partnerstwa publiczno-prywatnego, które stwarza szanse na realizację wielu inwestycji potrzebnych regionowi. Samorządowcy muszą też odpowiedzieć na pytania o kierunki rozwoju regionalnego, czy powinna to być polityka wzmacniająca konkurencyjność naszych regionów w Europie, czy też zmniejszająca dysproporcje w ich rozwoju? Innymi słowy, czy więcej środków powinno trafiać do „lokomotyw rozwojowych”, którymi są aglomeracje miejskie, czy też do województw na tzw. ścianie wschodniej. „To najważniejsze pytania przed otwarciem nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020” – stwierdził Jan Olbrycht. Organizatorem konferencji był Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz Urząd Miejski w Cieszynie.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
           Spotkanie odbył się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie