Przekraczanie granic
Dobiegło końca spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Francji w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego
Mimo że się różnimy, najważniejsze, że potrafimy ze sobą rozmawiać – taka główna myśl towarzyszyła uczestnikom spotkania młodzieży z Francji, Niemiec i Polski, które dobiega właśnie końca w Bielsku-Białej. Dziewiąta edycja imprezy w ramach regionalnego Trójkąta Weimarskiego zgromadziła niemal 60. osobową grupę licealistów i studentów. Przez cały tydzień młodzi promowali swoje regiony oraz budowali między sobą zasady tolerancji i demokracji. Młodzież z Polski, Niemiec i Francji uczestniczyła też w warsztatach i odbywała wizyty studyjne na terenie euroregionów Beskidy i Śląsk Cieszyński. Goście zwiedzili bielską Starówkę, Cieszyn, Żywiec, zobaczyli także Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku–Białej. Tradycyjnie już ostatnim punktem programu spotkań młodzieży była debata z przedstawicielami władz regionów partnerskich.
Podczas dyskusji z przedstawicielami Regionów: Bogusławem Śmigielskim - Marszałkiem Województwa Śląskiego, Françoise Dal - Przewodniczącą Komisji Spraw Międzynarodowych Regionu Nord Pas de Calais i Andreasem Krautscheid - Ministrem Spraw Wewnętrznych, Spraw Europejskich i Mediów Regionu Północna Nadrenia-Westfalia – podkreślano wielokrotnie konieczność dialogu. Mówiono m.in. o potrzebie znajomości i nauki języków, promowania regionów i poznawaniu się. Młodzież dopytywała się o przyczyny niskiej frekwencji wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Uczestnicy Trójkąta Weimarskiego fotograficznie dokumentowali swój pobyt w województwie śląskim, by na zakończenie zaprezentować swoje prace podczas wystawy „No Limits – No Borders”.
Spotkania zwane potocznie „Szczytami Młodzieży” są adresowane do młodych ludzi w wieku od 17 do 23 lat, zainteresowanych problematyką europejską. Warunkiem jest znajomość języka francuskiego lub niemieckiego, w stopniu umożliwiającym komunikowanie się.
Organizatorzy tegorocznego programu zaproponowali młodym ludziom interesujący i aktualny temat przewodni: „Przekraczać granice”, który będzie kontynuowany w czasie kolejnych dwóch edycji w Niemczech w 2010 r. i we Francji w 2012.
Szczyty Młodzieży wypełnia postanowienia zawarte we wspólnym „Oświadczeniu o współpracy regionów europejskich: Województwa Śląskiego, Północnej Nadrenii - Westfalii i Nord-Pas de Calais”, podpisanego przez szefów regionów w Düsseldorfie 24 sierpnia 2001 roku.
Województwo Śląskie gościło młodych Europejczyków już po raz trzeci. Podczas poprzednich spotkań w naszym regionie młodzież odwiedziła Ziemię Częstochowską (w 2003 roku) oraz Górny Śląsk (w 2006).
Gospodarzem i organizatorem tegorocznego szczytu był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, za sprawy merytoryczne i organizacyjne odpowiadał Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, pełniący rolę "operatora" wyłonionego w drodze konkursu.
W spotkaniu wziął udział także Zbyszek Zaborowski, wicemarszałek Województwa Śląskiego.