Dobre projekty = dobra współpraca
Podsumowano dotychczasową realizację programu współpracy polsko - czeskiej
Dzisiaj w Wiśle odbyła się roczna konferencja w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Instytucji Zarządzającej, Koordynatora Krajowego, Wspólnego Sekretariatu Technicznego, Urzędów Krajskich i Marszałkowskich, Euroregionów, wnioskodawcy i beneficjenci.
Uczestników konferencji przywitał marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski. Podczas wystąpienia wyraził słowa zadowolenia z dotychczas realizowanych projektów: "Program stworzył szanse dla beneficjentów rozwoju szeroko rozumianej współpracy wśród najbliższych sąsiadów po dwóch stronach granicy".
Celem konferencji była prezentacja informacji dotyczących przebiegu i realizacji programu w roku 2008. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawili stanowisko dotyczące dotychczasowych osiągnięć POWT RCz - RP. Ponadto omówione zostały postępy w realizacji m.in. Funduszu Mikroprojektów oraz zaprezentowane doświadczenia beneficjentów realizujących polsko-czeskie projekty transgraniczne. Konferencję zakończył panel dyskusyjny, który dotyczył dalszej perspektywy pogłębiania polsko-czeskiej współpracy transgranicznej.
Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 ma na celu wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru pogranicza polsko-czeskiego poprzez wzmacnianie jego konkurencyjności i spójności oraz przez promowanie partnerskiej współpracy jego mieszkańców. Obszar wsparcia Programu polskiej części pogranicza to podregiony: jeleniogórski i wałbrzyski, opolski i nyski, bielski i rybnicki (część woj. śląskiego) oraz obszar powiatu pszczyńskiego, który jest obecnie częścią podregionu tyskiego.
Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Alokacja środków z EFRR na finansowanie wspólnych polsko-czeskich projektów transgranicznych wynosi 219 459 344 euro. Całkowity budżet Programu wynosi 258 187 467 euro. W ramach Programu nie ma podziału środków na poszczególne województwa/ kraje.
W ramach I i II naboru wpłynęło łącznie 265 wniosków projektowych (za wyjątkiem Pomocy Technicznej i Funduszu Mikroprojektów). Pierwszy nabór zakończył się 18 marca 2008, a drugi 31 października 2008. Decyzją Komitetu Monitorującego na posiedzeniach w Lądku - Zdroju (9-10 września 2008 r.) i w Pardubicach (16-17 marca 2009 r.) przyznano dofinansowanie 105 projektom na kwotę przekraczającą 106 mln euro. W 20 dofinansowanych projektach uczestniczą partnerzy z województwa śląskiego.
Kwota dofinansowania ze EFRR dla projektów z udziałem partnerów z naszego województwa wynosi ponad 21,7 mln euro, z czego ponad 11 mln euro stanowi dofinansowanie dla śląskich partnerów.
Jednym z najwyżej ocenionych jest projekt z udziałem partnera z województwa śląskiego złożony przez Miasto Karwina i Miasto Ustroń - „Rozwój współpracy między dwoma największymi miastami uzdrowiskowymi Euroregionu TS/ŚC: Karwiną i Ustroniem w zakresie kultury i turystyki". Projekt jest w trakcie realizacji i jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki miast uzdrowiskowych Karwiny i Ustronia dzięki aktywnemu wykorzystaniu narzędzi promocyjnych oraz wybudowanie niezbędnej infrastruktury aktywnego wypoczynku i infrastruktury umożliwiającej organizację imprez kulturalnych. Projekt ten przyczynia się do rozwoju potencjału ekonomicznego dwóch znaczących miejscowości uzdrowiskowych oraz wzmocnienia ich konkurencyjności w regionie.