Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Śląskim
Inauguracja XLII roku akademickiego 2009/2010 odbyła się dzisiaj w auli Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych w Katowicach.
Gościem Uniwersytetu Śląskiego była prof. Maria Elżbieta Orłowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przemówienie inauguracyjne wygłosił Rektor uczelni prof. Wiesław Banyś, a wykład inauguracyjny „Ewolucja pojęcia ruchu od Arystotelesa do Davida Scotta" prof. Jerzy Zioło.
„Niezmiernie cieszy mnie fakt, że młodzi Polacy dostrzegają potrzebę zdobywania wykształcenia, że pragną wzmagać swoją konkurencyjność na polskich i europejskich rynkach pracy, a swoimi zdolnościami chcą przysłużyć się rozwojowi województwa i kraju" - czytamy w liście przesłanym przez marszałka Bogusława Śmigielskiego.
W czasie uroczystości prof. Włodzimierz Wójcik otrzymał tytuł Profesora Honorowego. Nagrody „Pro Scientia et Arte" wręczono prof. Jerzemu Zioło w uznaniu wybitnych dokonań na polu nauk ścisłych oraz prof. Edwardowi Polańskiemu w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych.
Zarząd Województwa Śląskiego reprezentował sekretarz Łukasz Czopik. W uroczystości wziął udział wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Inaugurację uświetnił występ akademickiego chóru „Harmonia".
Uniwersytet Śląski to jedna z największych państwowych uczelni wyższych w Polsce i Europie. Obecny jest w sześciu miastach regionu: Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie, Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju oraz w Rybniku. Kształci ponad 41 tys. studentów z kraju i zagranicy na kilkudziesięciu kierunkach studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych, oferuje również studia międzywydziałowe, podyplomowe i doktoranckie. Wiele kierunków studiów posiada certyfikat potwierdzający najwyższą jakość kształcenia przyznany przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich. Na wszystkich kierunkach Uniwersytet Śląski wprowadził Europejski System Transferu Punktów (ECTS). Aktywnie uczestniczy w badawczych i edukacyjnych programach międzynarodowych, prowadząc ożywioną współpracę międzynarodową. Prowadzi programy ustawicznego kształcenia i nauczania na odległość.