Międzynarodowa konferencja: Władze lokalne - przeciwdziałanie zmianom klimatycznym
Częstochowa została wybrana na współorganizatora konferencji kontynuującej Europejski Tydzień Regionów i Miast (Open Days), który odbył się w Brukseli pod hasłem „Globalne wyzwania - europejskie rozwiązania"
Organizatorem konferencji poświęconej roli władz lokalnych w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym było Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli oraz Miasto Częstochowa .
Konferencja skupiła wokół jednego stołu dyskusyjnego przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych oraz prywatne przedsiębiorstwa, które wspólnie podkreśliły istotę zmian klimatycznych i sposoby ich zwalczania. Dopełnieniem polskiego panelu byli: przedstawiciel regionu partnerskiego Północnych Węgier oraz przedstawiciel stowarzyszenia Energy Efficiency Buildings pracujący dla Komisji Europejskiej.
Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona rozpoczął spotkanie, podkreślając rolę władz lokalnych w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Przedstawił on udane projekty i przedsięwzięcia, jakich Miasto Częstochowa dokonało w tym zakresie. Częstochowa może pochwalić się wieloma udanymi projektami, o czym przekonywała Bożena Herbuś, Inżynier Miejski, skupiając swoje wystąpienie na zrównoważonej gospodarce energetycznej.
„Z dużą odpowiedzialnością stwierdzam, że Częstochowa jest najlepszym miejscem do dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego i zmian klimatycznych. Takiej świadomości energetycznej można pozazdrościć. Wprowadzone rozwiązania praktyczne są na poziomie europejskim. Miasto pokazuje, że wykorzystanie energii to droga do przyszłości. Powinni państwo wspierać i inspirować inne samorządy, dzieląc się doświadczeniem" - powiedział w czasie konferencji Łukasz Czopik, sekretarz Województwa Śląskiego.
Również na poziomie regionalnym temat zmian klimatycznych nie jest obcy, o czym opowiedział Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Jerzy Ziora. Nawiązywał on do prawodawstwa polskiego i podkreślił, że cele polityki energetycznej Polski winny być przeniesione na szczebel lokalny. „Częstochowa ze swoją specjalną komórką jest zdecydowanym liderem. Miasto zarabia na tym, że wprowadza wytyczne tzw. pakietu klimatycznego, traktując to wyzwanie jako okazję do zaoszczędzenia sporych środków. Bezpośrednie korzyści odnoszą mieszkańcy. Nie muszą być skazani na jednego dostawcę, bo miasto hamuje zapędy monopolistyczne. Najczystszą energią jest ta, której nie trzeba produkować. Częstochowa daje przykład także za pośrednictwem oczyszczalni ścieków i składowiska śmieci, gdzie odzyskuje się energię" - powiedział Jerzy Ziora.
Ekologiczne aspekty produkcji biopaliw na przykładzie agrorafinerii Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Grodźcu Śląskim to jeden z omawianych przykładów dostarczonych przez Karola Węglarzego, prezesa zakładu.
Przedstawiciel regionów partnerskich Tamás Tomor z Karoly Robert College (Węgry) zaprezentował badania nad gazami biologicznymi w węgierskim regionie North Hungar. Natomiast Stefano Carosio (D'Appolonia SpA) opowiedział o swej pracy nad wieloletnią mapą drogową wydajności energetycznej w budownictwie (Energy - efficient Buildings).
Na zakończenie przedstawiciele Bogdana Marcinkiewicza, posła do Parlamentu Europejskiego, zapewnili o jego wsparciu w działaniach regionalnych i lokalnych związanych z walką ze zmianami klimatycznymi. Poseł Marcinkiewicz jako członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przedstawił projekt zastosowania gazu ziemnego do celów transportu publicznego.
Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli Magdalena Chawuła podsumowała odbywające się w Brukseli Open Days i opowiedziała o działalności biura. Przypomniała również, że podstawowym celem działań podejmowanych w ramach walki ze zmianami klimatycznymi stanowi realizacja założeń polityki energetycznej Unii Europejskiej, określanych w skrócie 20/20/20, tj.: ograniczenie zużycia energii, emisji CO2 do atmosfery i zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii o 20% do 2020 roku.