Zakończono kampanię przeciw niezdrowemu jedzeniu
„Fajne dzieci nie jedzą śmieci"
Blisko trzy tysiące dzieci, ponad sto szkół - to główni beneficjenci kończącego się na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego programu „Fajne dzieci nie jedzą śmieci".
Celem trwającej od 18 września kampanii było pokazanie, czym jest tzw. „śmieciowe jedzenie" i dlaczego nie powinno się go jeść. „Chęć udziału w projekcie zgłosiło zdecydowanie więcej szkół niż mieliśmy możliwość przyjąć" - mówi dr Anna Komarnicka z NZOZ Alfa-Med w Żorach, który był organizatorem kampanii.
Podczas spotkań w szkołach można było się dowiedzieć np. że banany, mimo iż są owocami, to ze zdrowym odżywianiem mają niewiele wspólnego. „Największym zmartwieniem dzieci była informacja o tym, że pewne bardzo popularne rogaliki z nadzieniem czekoladowym to kwintesencja „śmieciowego jedzenia". Bardzo miłe dla nas było to, że gorzka czekolada i suszone owoce, pokazywane przez nas jako wzór tego, co zdrowe, były przyjmowane z entuzjazmem. Na tym przykładzie widać, że czasem wystarczy tylko pokazać inne możliwości żywieniowe, aby wpłynąć na to, co nasi podopieczni będą jedli w przyszłości" - mówi Iwona Wojtas, główny dietetyk kampanii.
Przypomnijmy - akcja „Fajne dzieci nie jedzą śmieci" to bezpłatne, atrakcyjne i niekonwencjonalne materiały promujące zdrowe odżywianie, zajęcia w szkołach, prowadzone przez ekspertów w sprawach odżywiania, badania profilaktyczne mające na celu wczesne wykrywanie nadwagi u dzieci, konsultacje z dietetykiem.
Na trwający dwa miesiące projekt złożyło się 75 godzin zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu. Na koszach na śmieci w szkołach podstawowych na terenie ROW zostało naklejonych 520 naklejek przestrzegających przed „śmieciowym jedzeniem". Rozdano 2500 wskaźników BMI, które umożliwiały samodzielne obliczenie prawidłowości wagi. Do domów dzieci biorących udział w programie trafiło 1000 naklejek, które przypominają o tym, żeby jeść tylko to, co zdrowe.
Program został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.