Bilans Targów Funduszy Europejskich
Ponad 800 osób wzięło udział w spotkaniach, konferencjach i warsztatach
Tym razem Targi odbywały się nie tylko w Urzędzie Marszałkowskim, ale również w miejscach dotychczasowych realizacji projektów unijnych. Podczas konferencji w katowickiej ASP poruszano temat rewitalizacji w ujęciu społecznym oraz infrastrukturalnym. „Adaptacja budynku powojskowego przy ul. Koszarowej 17 dla potrzeb ASP w Katowicach" była projektem infrastrukturalnym o bardzo wyjątkowej specyfice. W wyniku realizacji projektu zaadaptowano powierzchnię w sposób umożliwiający sprawną organizację procesu dydaktycznego. Wyremontowana i zaadaptowana na potrzeby Akademii przestrzeń starego budynku powojskowego umożliwiły zmianę jego dotychczasowej funkcji w kierunku zapewnienia wysokiej jakości usług edukacyjnych i kulturalnych.
Temat wykorzystania energii odnawialnej w oparciu o fundusze europejskie omawiano na terenie EURO-CENTRUM w Katowicach, które powstało i poszerza swoją działalność dzięki środkom unijnym. W tym miejscu funkcjonuje Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, który tematycznie koncentruje się na rozwoju technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł oraz jej poszanowania w budynkach. Jest miejscem spotkania biznesu z nauką. Zorganizowany panel w ramach III TFE był skierowany przede wszystkim do samorządowców. Wystąpienia dostarczające wskazówek o sposobach i zalecanych metodach wdrażania OZE w budownictwie komunalnym przeplatane były ogólnymi informacjami o polskiej polityce energetycznej.
W Śląskim Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie głównym tematem były możliwości finansowania projektów kulturalnych z funduszy europejskich. To miejsce jest dobrym przykładem wieloetapowej realizacji projektu finansowanego z wielu różnorodnych źródeł unijnych. Ten projekt łączy zagadnienia infrastruktury kulturowej, edukacji, promocji oraz turystyki kulturowej. Właśnie o tych wszystkich możliwościach realizacji projektów z zakresu kultury informowali zarówno przedstawiciele instytucji wdrażających programy unijne, jak i beneficjenci, którzy już zrealizowali projekty w tym zakresie i sięgają po kolejne. W Istebnej rozmawiano o projektach z zakresu turystyki. W ramach panelu tematycznego zaprezentowano m.in. „Beskidzką 5" - projekt z zakresu promocji turystyki. Pomysł był niejako odpowiedzią na wyzwania dynamicznie rozwijającego się rynku usług turystycznych. W ramach projektu władze 5 gmin leżących na obszarze Beskidu Śląskiego postanowiły opracować wspólny Program Rozwoju Turystyki i wspólnie promować swój region w kraju i za granicą. Program służy wykorzystaniu posiadanych już atutów i stworzeniu nowych atrakcji przyciągających turystów w te strony. Ponadto podczas panelu w Istebnej prezentowano projekty związane z rozbudową infrastruktury około turystycznej, realizowane zarówno przez samorządy, jak i przez przedsiębiorców działających w branży turystycznej.
Z kolei na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice odbył się panel tematyczny w zakresie innowacyjności, na którym gościli przede wszystkim przedsiębiorcy z naszego regionu.
Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice jest przykładem inwestycji zrealizowanej jeszcze ze środków przedakcesyjnych Unii Europejskiej w ramach Funduszu Phare, a jej koszt ze środków UE wyniósł łącznie ponad 24 mln euro.
Podczas Targów odbyło się 8 paneli szkoleniowych z zakresu zarządzania projektem, promocji projektów unijnych, energii odnawialnej, turystyki, kultury, innowacyjności, rewitalizacji czy rybołówstwa. Na panelach prezentowane były przykłady dobrej praktyki. W sumie we wszystkich szkoleniach wzięło udział ok. 800 osób.