Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim
Już po raz trzeci Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na świąteczną przejażdżkę. Bożonarodzeniowy tramwaj jeździ od 18 grudnia 2009 do 6 stycznia 2010 roku do Katowic, Chorzowa, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza i Sosnowca. Przejazd jest bezpłatny.
Pierwsza edycja „Świątecznej jazdy z Muzeum Śląskim" czyli mobilnej wystawy zaaranżowanej w zabytkowym tramwaju poświęcona śląskiemu Bożemu Narodzeniu, odbyła się na przełomie 2008 i 2009 roku, druga podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Również i tym razem historyczny wagon tramwajowy przemieszcza się przez miasta aglomeracji Górnego Śląska, zapraszając w ten sposób do odwiedzenia tego dodatkowego mobilnego oddziału Muzeum Śląskiego. Przygotowaną wewnątrz wystawę zwiedzimy na wybranych przystankach lub - dzięki przyłączeniu się do akcji KZK GOP - odbędziemy niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Modułowy rozkład jazdy przygotowała firma Tramwaje Śląskie S.A.
Tym razem zwiedzający - pasażerowie w świątecznym tramwaju zobaczą specjalnie na tę okazję wyrzeźbioną w drewnie oryginalną szopkę autorstwa Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej koło Żarnowca. Postacie mają ponad metr wysokości, zaś drewniane zwierzęta są na tyle duże, aby dzieci mogły sobie zrobić na nich zdjęcie. Świąteczny nastrój stworzą także choinki przybrane tradycyjnymi ozdobami oraz reprodukcje archiwalnych fotografii i bożonarodzeniowych kartek pocztowych.
Dodatkowo każdy gość, który odwiedzi tramwaj do Wigilii Bożego Narodzenia, otrzyma mały upominek - torebkę z życzeniami i świątecznym siankiem.
Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy..." od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1.600 osób, podczas drugiej już 2.500. Mamy nadzieję, że tym razem tramwaj przewiezie jeszcze więcej pasażerów.
Autor szopki
Antoni Toborowicz z Woli Libertowskiej koło Żarnowca, 2009
Artysta od kilkudziesięciu lat rzeźbi w drewnie, maluje na szkle, wykonuje grafiki, meble. Realizuje wystroje wnętrz kościołów, prywatnych domów, restauracji. Jego prace są w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych.
Autorzy projektu: Krzysztofa Frankowska, Leszek Jodliński
Realizacja: Beata Bieniek, Danuta Kamińska-Bania
Kurator ekspozycji: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko