Kobiety niezłomne

Wyróżnienia Lady D. przyznane

Nagrody dla niepełnosprawnych kobiet, które wyróżniają się aktywnością społeczną oraz osiągnięciami w kulturze, sporcie czy też życiu zawodowym zostały dziś wręczone w Bibliotece Śląskiej. 

Tegoroczne laureatki to osobowości, które zdaniem organizatorów nagród „pomimo tego, że na co dzień zmagają się z własną niepełnosprawnością, to w życie społeczne naszej Ojczyzny czasem z trudem, ale zawsze z radością wnoszą istotny wkład w różnych dziedzinach".

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia „Lady Disabled" - Dama niepełnosprawna. Wyróżnienia przyznawane są od 2002 roku z inicjatywy obecnego Posła na Sejm RP, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, Marka Plury.

Tegoroczne wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach:

- kultura i sztuka: Kaja Kosowska - ma 25 lat i od urodzenia nie widzi, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie studiuje tam na I roku kompozycji, pianistka, jako solistka z powodzeniem koncertuje m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, laureatka wielu konkursów pianistycznych.

- sport: Dorota Bucław, 30-letnia sportsmenka na wózku, tenisistka reprezentująca Start Bielsko Biała.

- aktywność społeczna: Marta i Magdalena Wróbel - siostry bliźniaczki (26 l.), obie chorują na dziecięce porażenie mózgowe, mieszkanki woj. pomorsko-kujawskiego, absolwentki socjologii, dziennikarki obywatelskie publikujące na największym portalu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl teksty o niepełnosprawnych, ich problemach i sukcesach.

- aktywność zawodowa: Iwona Szarkowicz - poruszająca się na wózku nauczycielka j. angielskiego w siemianowickim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, jako nauczyciel kształtuje wychowanka zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami, postawami, temperamentem i zdolnościami, jest autorytetem dla swoich wychowanków, których swoją postawą uwrażliwia na drugiego człowieka, współtworzy szkolną grupę wolontariuszy.

- dobry start: Aldona Plewińska, 18-letnia mieszkanka Katowic, urodziła się bez nóg i ręki, uczennica klasy maturalnej jednego z katowickich LO, z powodzeniem spełnia się jako modelka poruszająca się na wózku inwalidzkim. 

Wyróżnienie specjalne za całokształt pracy na rzecz środowiska niepełnosprawnych, zwłaszcza z Katowic przyznano niepełnosprawnej ruchowo dziennikarce Jolancie Janikowskiej -Skwarze.

Uroczystość poprzedził wernisaż wystawy fotograficznej Marty Pruskiej „Patrzeć z nadzieją", poświęconej dzieciom z porażeniem mózgowym.

Podczas uroczystości wśród wręczających wyróżnienia był Mariusz Kleszczewski, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Galę prowadzili poseł Marek Plura oraz senator Krystyna Bochenek.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 W Bibliotece Śląskiej wręczono wyróżnienia Lady D. Na zdjęciu Aldona Plewińska  Kaja Kosowska  Iwona Szarkowicz   Marta i Magdalena Wróbel oraz Jolanta Janikowska -Skwara  Uroczystości towarzyszyła wystawa fotograficzna Marty Pruskiej - Patrzeć z nadzieją