Raport z rzek regionu

Raport dot. sytuacji powodziowej na terenie działania Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach

Stan na dzień 20 maja br. godz. 8:00:

Oddział Bielsko-Biała

Prawy wał rzeki Białej km 0+000 - 1+038, m. Bielsko-Biała, gm. Bielsko-Biała - podmyty zjazd od strony odwodnej w km 0+154 oraz stopa wału (płyty ażurowe).

Lewy wał rzeki Soły km 0+000 - 4+750 m. Kobiernice, gm. Porąbka - zalane tereny od strony odpowietrznej i budynki na osiedlu ul. Sportowa w wyniku wylania wód Strugi, Młynówki Kobiernickiej oraz z kanalizacji deszczowej.

Prawy wał rzeki Soły km 0+000 - 1+440 m. Czaniec, gm. Porąbka - zalane tereny i budynek na zawalu w wyniku przepełnienia rowu melioracyjnego.

Lewy wał cieku Domaczka km 0+000 - 0+796 m. Czaniec, gm. Porąbka - zalane domy od strony odpowietrznej w wyniku przepełnienia rowów melioracyjnych i wylania Młynówki Czanieckiej.

Lewy wał rzeki Iłownica km 0+000 - 1+120 m. Landek, gm. Jasienica - Uszkodzony wał od strony odwodnej w rejonie stawów .

Lewy wał rzeki Iłownica km 0+000 - 3+210 m. Landek, Iłownica gm. Jasienica - Uszkodzony wał od strony odwodnej, wyrwa poniżej Strażnicy OSP.

Lewy wał rzeki Iłownica km 0+000 - 0+652 m. Roztropice, gm. Jasienica - Uszkodzony wał od strony odpowietrznej.

Stan worków w magazynach p. powodziowych:
Bielsko-Biała  10 794 szt.
Cieszyn   2 350 szt.

Powiat bielski

W dniu dzisiejszym ponownie opady deszczu chwilami bardzo intensywne.
Woda powoli opada, rzeki i cieki wracają do swoich koryt.

W stosunku do poprzednich raportów zostały zgłoszone jeszcze szkody na ciekach:

Gmina Kozy

Pisarzówka w rejonie posesji ul. Spacerowa 58 w Kozach uszkodzone ubezpieczenia brzegowe.
Czerwonka w rejonie ul. Choinkowej w Kozach wyrwa brzegowa.

Gmina Jaworze

Wysoki w obrębie Banku przy ul. Zdrojowej w Jaworzu zniszczone ubezpieczenie brzegowe.
Szeroki w rejonie Hotelu Jawor zniszczone brzegi, podmyte płyty betonowe na prawym brzegu przechylone do cieku stwarzają niebezpieczeństwo zablokowania przepływu w korycie.

Gmina Jasienica

Szeroki zniszczone ubezpieczenia brzegowe.
Łański w m. Wieszczęta wyrwy brzegowe, oberwana kładka.

Aktualnie na stanie magazynu przeciwpowodziowego w Bielsku-Białej jest 10794 szt. worków.

Powiat cieszyński

Ze względu na brak opadów w nocy z 19 na 20.05. br. sytuacja powodziowa na terenie powiatu cieszyńskiego uległa znacznej poprawie wszystkie rzeki i potoki płyną w swoich korytach. Stan alarmowy przekroczony jest tylko na Wiśle na wodowskazie w Obłaźdźcu i Skoczowie. Natomiast rzeki Brennica i Olza utrzymują się poniżej stanów alarmowych.
Utrzymują się jednak rozlewiska na gruntach wzdłuż cieków na północy regionu ze względu na duże nasączenie wodą gruntu.
Sytuacja powodziowa na terenie powiatu cieszyńskiego stabilizuje się.

Aktualnie na stanie magazynu przeciwpowodziowego w Cieszynie jest 2350 szt. worków.

Powiat żywiecki

Sytuacja na terenie powiatu żywieckiego ulega poprawie. Poziom wód w korytach cieków znacznie się obniżył.
Dzisiaj od rana zaczyna padać coraz intensywniej.
Nadal zalany jest teren przy cieku Pod Jasną Górką w Ślemieniu, brak koryta utrudnia spływ wody.


Biuro Terenowe Pszczyna - powiat pszczyński, część powiatu bielskiego, żorskiego

Gmina Miedźna

- wał rz. Wisły w Woli w km 9+770 - 10+578 na odcinku nieobjętym inwestycją poniżej mostu „Bronisław" woda przelała się przez wał nie rozmywając go. W dniu 19.05.2010 r. o godz. 9:00 rzędna korony wału była około 70 cm powyżej rzędnej wody w międzywalu. W związku z tym ponieważ na zawalu również była woda ze spływu powierzchniowego nie można było określić ewentualnych uszkodzeń wału.
Wał rz. Wisły w Woli w km 10+580 - 13+300 na odcinku wykonanej nadbudowy jest w stanie dobrym, woda nie przelała się przez koronę wału, jedynie lokalnie prawdopodobnie mieszkańcy wychodząc na wał uszkodzili darninę na skarpie odpowietrznej.

- wał rz. Wisły w Górze w km 15+200 - 27+200
Lustro wody w dniu 19.05.2010 r. około 1,0 m poniżej korony wału. Woda przez wał nie przelała się. Nie stwierdzono uszkodzeń wału. Wymagana jest ponowna kontrola po całkowitym opadnięciu wody.

- wał rz. Wisły w Grzawie w km 26+400 - 27+200
Wg informacji OSP, woda nie przelała się przez koronę wału. Ze względu na zalanie dróg w dn. 19.05.2010 r. nie było możliwości dojazdu do wału. Wymagana jest ponowna kontrola po całkowitym opadnięciu wody.

Gmina Goczałkowice - Zdrój

W dn. 19.05.2010 r. uzyskano informację od PSP Pszczyna, że woda nie przelała się przez koronę wałów poniżej DK-1 na cieku Goczałkowickim w km 0+000 - 0+750. Woda w międzywalu praktycznie równa z koroną wału. Innych ustaleń co do stanu nie da się stwierdzić do czasu opadnięcia wody w międzywalu. Nie stwierdzono rozmycia wału.

Gmina Bestwina

- wały rzeki Białej w km 0+200 - 1+670 i 3+200 - 4+150
Woda nie przelała się przez koronę wału. W trakcie oględzin w dn. 19.05.2010 r. nie stwierdzono przesiąków. Poziom wody utrzymuje się w korycie rzeki. Wymagana kontrola po ustabilizowaniu się sytuacji pogodowej.

- wału rz. Wisły przy ul. Łabędziej w Kaniowie w rejonie km 24+200
Woda nie przelała się przez koronę wału. Woda w międzywalu ok. 70 cm poniżej korony wału.

- wał w km 23+900 - 27+800

- rejon przepompowni przy ul. Jawiszowickiej, woda układa się do poziomu ok. 0,5 m poniżej korony wału.

- Rejon ul. Rybackiej - teren szkód górniczych - w rejonie km 2+860 pojawiły się lokalne przesiąki. Należy wystąpić do KWK Silesia o ponowną naprawę. Woda nie przelała się przez koronę wału na całej jego długości. Wymagana ponowna ocena po opadnięciu wody. Woda stoi na zawalu.

Gmina Czechowice - Dziedzice

- wały cieku Jasienica w dniu 19.05.2010 r. nie było możliwości dojazdu ze względu na zamknięte drogi. Powyżej Młynówki Ligockiej powyżej prawego wału nastąpiło uszkodzenie podwyższonego terenu z prawej strony cieku. Występuje konieczność budowy nowego wału.

- wały cieku Iłownica w km 0+000 - 10+500 - udało się ze względu na zamknięte drogi dojechać punktowo na wał.
W rejonie oczyszczalni ścieków w km 0+150 nastąpiło rozmycie prawego korpusu wału na niemożliwej do określenia długości ze względu na warunki.
Przy ul. Księża Grobel oraz ul. Burzej woda przelała się przez prawy wał.

- wały cieku Wapienica w km 0+000-5+600
Ze względu na brak możliwości dojazdu i dojścia sprawdzono punktowo stan obwałowań

- w rejonie ul. Wodnej i Koło poniżej mostu powstała wyrwa w prawym wale na długości niemożliwej do określenia ze względu na panujące warunki.

- w rejonie ul. Bielskiej nastąpiło uszkodzenie wału i woda przelała się przez jego koronę, zalewając tereny w kierunku ul. Bielskiej.

Ze względu na niemożliwość dojścia trudno określić pełny zakres uszkodzeń.
W rejonie km 5+015 nastąpiło rozmycie prawego korpusu wału. Natomiast w rejonie km 5+380 nastąpiło rozmycie lewego korpusu wału na długości niemożliwej do określenia ze względu na obecne warunki.

Biuro Terenowe Gliwice - powiat tarnogórski, gliwicki, część pow. mikołowskiego
Sytuacja stabilizuje się, poziom wody w większości cieków obniża się stopniowo.
 
Miasto Ruda Śląska,

Ciek Bielszowicki w km 8+105 - 9+355 skarpy cieku lokalnie poobsuwane, ubezpieczenie ujściowego odcinka rowu bocznego (lewa skarpa cieku) uległo całkowitemu zniszczeniu. Ubezpieczenie pozostałych ujściowych rowów bocznych uległo częściowo rozmyciu.

Zbiornik Słupsko, gm. Rudziniec, pow. gliwicki
Poziom wody w zbiorniku na dzień 20.05 br godz. 7:30 kształtował się na poziomie 207,40 m n. p. m. (spadek stosunku do dnia wczorajszego o 5 cm). Rezerwa powodziowa na zbiorniku dla aktualnego poziomu wynosi 450 tys m3.

Biuro Terenowe Zawiercie

ciek Żelisławicki km 0+500 - 1+000, 2+700 - 4+200, powiat będziński, gm. Siewierz - woda sukcesywnie się obniża, przepływ mieści się w korycie.

rzeka Mitręga km 7+200 - 9+200, pow. zawierciański, gm. Łazy - stan wody sukcesywnie się obniża, nie ma zagrożenia.
 
ciek Wielonka km 0+000 - 0+800, pow. będziński, gm. Wojkowice - Wysoki stan wody przy ujściu w rejonie mostu w ul. Gierymskiego z uwagi na cofkę z rzeki Brynica co uniemożliwia odpływ wód - stan wody się obniża. Stały kontakt z gminą o obserwacja stanu wody.

rzeka Pilica km 309+200 - 315+700, 294+700 - 295+900, po. Zawierciański, gm. Pilica - lokalne wystąpienia wód z koryta rzeki powodujące zalanie łąk - sytuacja stabilizuje się.

ciek Jawożnik km 1+280 - 2+500, pow. będziński, gm. Wojkowice - woda mieści się w korycie lecz przyległe tereny są częściowo zalane.

Oddział Częstochowa

Powiat Częstochowa, gm. Koniecpol, Powiat Lubliniec, gm. Herby

Dokonano przeglądu rzek i wałów na terenie miasta i gminy Koniecpol - woda wystąpiła z koryt rzek. Nie ma zagrożenia rozmycia wałów. Występują lokalne podtopienia na przedmieściach Koniecpola oraz w miejscowości Wąsosz. Stan wody w Pilicy na jazie głównym w Koniecpolu zmniejszył się od dnia wczorajszego o 20 cm.

Rzeka Turza w m. Łęg - woda brzegowa z tendencją spadkową, poziom lustra wody w korycie. Zalane użytki rolne oraz łąki w dolinie, prowadzą dużą ilość namułu z rozmytego obiektu stawowego.

Rzeka Lizwarta w m. Tanina wystąpiła z koryta zalewając dolinę oraz tereny leśne.

Biuro Terenowe Racibórz

Worki wydane: 8 000 szt.
Worki na stanie: 2 000 szt.

Biuro Terenowe Bieruń

Magazyn przeciwpowodziowy w Bieruniu został zalany.

Wały rzeki Wisły w Bieruniu Nowym - na zawalu wału Wisły znajduje się większy poziom wody niż w korycie rzeki. Przelewa się woda przez drogę krajową 44 (Oświęcim - Tychy). Woda jest pompowana z zawala do rzeki Wisły

Wał rzeki Przemszy, Bieruń - Czarnuchowice - w całości pod kontrolą straży pożarnej i mieszkańców.

Wał rzeki Gostynki - przerwany na dł. ok. 100 m, wał lewy w km ok. 1+300 za mostem w ul. Krupniczej w Bieruniu. W Tychach wał Gostynki nie jest uszkodzony, lokalne podtopienia.

Wał rzeki Mlecznej, Bieruń Stary - w całości lokalne podtopienia. Poziom wody w międzywalu powoli opada.

Ciek Tyski, Tychy - jest w korycie, woda powoli opada.

Ciek Bolina - woda opadła, sytuacja stabilizuje się.

Ciek Goławiecki, Bieruń - woda w międzywalu, ul. Równoległa, która jest jednocześnie koroną wału - jest zabezpieczona workami. Przy ul. Wawelskiej po lewej stronie na ok. 70 m brak wału. Woda podtapia przyległą ul. Skowronków.



 


tagi: