Zgoda na umowę warunkową dla Podium

Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził wyniki oceny merytorycznej gliwickiego Podium oraz warunkowo przyjął projekt do dofinansowania

Kolejnym krokiem będzie przekazanie projektu do weryfikacji przez Komisję Europejską. Stanie się to wówczas, gdy Gliwice złożą do Urzędu Marszałkowskiego pełną, wymaganą przez KE dokumentację. Równocześnie przygotowywana będzie warunkowa umowa o dofinansowanie, której wyjątkowość polega na tym, że w przypadku braku akceptacji dla dofinansowania Podium ze strony Komisji Europejskiej, umowa zostanie rozwiązana.

Przypomnijmy: Problem z halą Podium trwał kilka miesięcy. Projekt „Budowa nowoczesnej hali widowisko-sportowej Podium" został umieszczony na liście projektów kluczowych już 27 września 2006 roku, jednak w tamtym okresie projekt był dopiero w fazie koncepcji i projektowania. Wnioskodawca - Miasto Gliwice - składał do Urzędu Marszałkowskiego (Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Śląskiego, z którego pochodzić ma dofinansowanie) tylko krótkie ankiety dotyczące stopnia przygotowania projektu, w których podawano lakoniczny opis inwestycji, jej główne etapy oraz ogólne koszty. Według przedstawionej przez Gliwice koncepcji po zakończeniu budowy miasto chciało utworzyć spółkę, której przekazałoby halę w zarządzanie. Według Urzędu Marszałkowskiego wybudowana przy współudziale środków unijnych hala będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, w którą pośrednio angażować się będzie miasto, dzięki temu, że będzie jedynym udziałowcem w Spółce powołanej w celu jej zarządzania.

Tu zaczął się problem, gdyż w złożonym wniosku o dofinansowanie (27 lutego 2009) nie uwzględniono tego faktu. Władze Gliwic przez długi okres czasu nie chciały zaakceptować faktu występowania pomocy publicznej. Nie dostosowały się do uwag wystosowanych na etapie oceny formalnej, tym samym złożona w maju 2009 uzupełniona dokumentacja projektowa nie uwzględniała obniżonego poziomu dofinansowania. Dlatego, z uwagi na wyraźne przesłanki mówiące o występowaniu pomocy publicznej, marszałek województwa wstrzymał ocenę tej inwestycji i zwrócił się - za pośrednictwem UOKiK - do Komisji Europejskiej o rozstrzygnięcie sporu. UOKiK potwierdził obawy marszałka i zaproponował rozwiązania, które mogłyby ograniczyć ryzyko wystąpienia pomocy publicznej w projekcie. Toteż Urząd Marszałkowski przesłał 2 lutego br. pismo do

Prezydenta Gliwic z prośbą o pilne ustosunkowanie się do propozycji sugerowanych przez UOKiK. Zaznaczono w nim, że Urząd Marszałkowski jest skłonny odstąpić od wszczętej procedury notyfikacyjnej, jeżeli wnioskodawca podejmie decyzję o zastosowaniu się do wskazówek UOKiK w kwestii zmian we wniosku.

Pod koniec czerwca br. dotarły do Urzędu Marszałkowskiego informacje, że Gliwice przedstawiły UOKiK dodatkowe wyjaśnienia i uwagi, z których najistotniejsza była ta, że jeden z wariantów zakłada, iż  komunalna spółka celowa powierzy prowadzenie działalności gospodarczej na terenie hali Podium podmiotowi wybranemu w drodze otwartego postępowania przetargowego. Z uwagi na to, że było to stanowisko zaprezentowane po raz pierwszy przez Wnioskodawcę, na które czekaliśmy od dwóch lat, wnioskowaliśmy do władz Gliwic o przesłanie nam dokładnych informacji. Po przesłaniu informacji beneficjentowi umożliwiono niezwłocznie uzupełnienie wniosku.

Efektem tego jest wyrażenie zgody na podpisanie warunkowej umowy na dofinansowanie gliwickiego Podium.