Mysłowice doczekały się stacji dializ
O dwanaście nowoczesnych stanowisk do oczyszczania krwi z toksyn wzbogacił się Szpital nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach. W mieście otwarto pierwszą stację dializ dla osób cierpiących na schorzenia nerek
Dotychczas pacjenci zmuszeni byli korzystać z usług stacji dializ zlokalizowanych w sąsiednich miastach, m.in. w Katowicach, Sosnowcu czy Jaworznie.
Właścicielem nowej stacji jest firma Nefrolux z Siemianowic Śląskich. Inwestor podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu będzie mógł świadczyć usługi medyczne nieodpłatnie. Obok stacji dializ firma prowadzić będzie też poradnię nefrologiczną, w której leczyć się będą pacjenci cierpiący na przewlekłą i ostrą niewydolność nerek.
Nowa stacja wpłynie nie tylko na poprawę warunków życia mieszkańców, ale stanie się także dodatkowym źródłem dochodów dla szpitala. Prywatny inwestor wynajmuje bowiem ponad czterysta metrów kwadratowych powierzchni szpitala, a pracownicy stacji dializ będą korzystać odpłatnie z zaplecza diagnostycznego placówki.
W uroczystości otwarcia stacji dializ wzięli udział Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz oraz Prezydent Mysłowic Edward Lasok.
„Znalezienie złotego środka między funkcjonowaniem publicznej i prywatnej służby zdrowia jest w moim odczuciu kluczem do realizacji skutecznej polityki w zakresie ochrony zdrowia. Tego typu przedsięwzięcia są przykładem na to, że to powiązanie jest możliwe, a przede wszystkim skuteczne z perspektywy pacjentów" - podkreślił marszałek Adam Matusiewicz.
Nowa stacja dializ nie jest pierwszą tego typu placówką w regionie. Nefrolux prowadzi kilka podobnych ośrodków w województwie śląskim. Stacje dializ znajdują się w Rudzie Śląskiej, Raciborzu i Jaworznie.