Słowacy zagrają w Muzeum Zamkowym
Muzeum Zamkowe w Pszczynie i Filharmonia Śląska w Katowicach zapraszają na koncert w wykonaniu muzyków słowackiej orkiestry Sinfonietta Žilina
W Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku, w sobotę, 29 stycznia 2011 r. o godz. 17.00 wystąpi Zespół Suchoň Quintet oraz pianista Matej Arendárik. W programie koncertu m.in. utwory Johanna Christiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ferenca Farkasa. Koncert został przygotowany w ramach unijnego projektu o nazwie „ONE - an Orchestra Network for Europe".
SUCHOŇ QUINTET wziął swoją nazwę od najważniejszego słowackiego kompozytora muzyki XX wieku Eugena Suchoňa (1908-1993), założyciela Słowackiego Narodowego Modernizmu. Składa się z instrumentalistów dętych Słowackiej Sinfonietty, ale został założony jeszcze przed powstaniem orkiestry, na początku lat 60. XX wieku. Jako najstarszy zespół kameralny wśród muzyków Słowackiej Sinfonietty kwintet dęty dawał wiele koncertów na całej Słowacji, jak i za granicą.
Rok 2008 (100 rocznica urodzin kompozytora) został oficjalnie uznany przez słowackiego Ministra Kultury Rokiem Eugena Suchoňa. W tym czasie Suchoň Quintet wykonywał dzieła kompozytora w wielu miastach Słowacji, w sali koncertowej Filharmonii Słowackiej w Bratysławie, Domu Sztuki Fatra w Žilinie, w słowackich instututach kultury m.in. w Budapeszcie, Mariborze, Bekescabie.
Od 2003 roku zespół współpracuje ze znanym młodym pianistą Matejem Arendárikiem, laureatem Praskiej Wiosny 2004 i Konkursu Pianistycznego Unii Europejskiej, z którym to Suchoň Quintet nagrał płytę dla Music Master.
Pianista Matej ARENDÁRIK (ur. 1982) od najmłodszych lat wygrywał liczne konkursy na Słowacji i za granicą. Brał także udział w kilku międzynarodowych tournées koncertowych. W 1998 roku został laureatem II na Konkursie dla Uczniów Słowackich Konserwatoriów. Dwa lata później został „absolutnym zwycięzcą" w dwu kategoriach tego konkursu. W 1997 i 1999 znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Mariánskich Lázniach (Czechy). Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych w Europie.
W 2008 roku ukończył Praską Akademię Muzycznę w klasie Mariana Lapšanskiego. Bierze regularnie udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich renomowanych pianistów. W 2004 roku został wybrany do udziału w Międzynarodowej Holenderskiej Sesji Muzycznej.
Matej Arendárik koncertuje intensywnie na Słowacji oraz regularnie odbywa tournées koncertowe po Austrii, Czechach, Anglii, Holandii, Włoszech, Norwegii i Hiszpanii. Współpracował jako solista z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Słowackiej, Orkiestrą Filharmonii Pilzeńskiej (Czechy), Słowacką Sinfoniettą z Žiliny i Archi di Slovakia. Regularnie nagrywa dla Słowackiego Radia i Telewizji. Współpracuje systematycznie z Suchoň Quintet i z Trio Fortepianowym Praskiej Akademii Artystycznej. W 2007 roku nagrał płytę z utworami takich kompozytorów, jak Eugen Suchoň, Ilja Zeljenka, Leoš Janáček, Johannes Brahms, Franz Liszt.
Sala Lustrzana
sobota, 29 stycznia 2011 r., godz. 1700
Zespół Suchoň Quintet:
Ján Figura, flet, szef artystyczny
Jozef Kováčik, obój
Bibiána Bieniková, klarnet
Ján Mazán, fagot
Štefan Ladovský, waltornia
oraz Matej Arendárik, fortepian
Program:
Johann Christian Bach Kwintet B-dur (Allegro, Larghetto, Rondo)
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento B-dur KV 270 (Allegro molto, Andantino, Menuetto. Moderato, Presto)
Ferenc Farkas Dawne tańce węgierskie z w. XVII (Intrada. Allegro moderato, Lassú (Powolny). Moderato maestoso, Lapockás tánc (Taniec barkowy). Allegro (Quasi Scherzo)
Ilja Hurník Pory roku (Uroczystość, Kukułka, Dom żniwny, Biesiada)
Francis Poulenc Sekstet na fortepian, flet, obój, klarnet, fagot i róg (Allegro vivace, Divertissement (zabawnie), Finale)
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Muzeum Zamkowym tel. (32) 210 30 37