Twoje wsparcie może zaprocentować

Zostaw 1% podatku w regionie - apel marszałka Adama Matusiewicza

Ponad 8,6 mln Polaków przekazało w ubiegłym roku 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Do 2 maja 2011 roku mamy czas zadecydować gdzie trafią nasze pieniądze.

Do przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z terenu województwa Śląskiego zachęca Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.

„Zbliża się czas wypełniania PIT-ów. Zachęcam Państwa gorąco do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Zadecydujmy świadomie, na jakie działania i konkretne projekty zostaną przeznaczone nasze pieniądze. Wspierajmy lokalne fundacje, stowarzyszenia i wykorzystajmy szansę zatrzymania części wypracowanych przez nas środków finansowych na terenie województwa śląskiego" - zaapelował marszałek Adam Matusiewicz.

Do przekazania 1% podatku dochodowego uprawnieni są:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy uzyskali przychody (dochody) opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (PIT-36, PIT-37)
  • podatnicy, którzy uzyskali przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (PIT-38)
  • podatnicy, którzy uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. (PIT-39)
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28);
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L);
  • 1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

W rozliczeniu za rok 2010 uproszczeniu uległo kilka elementów zeznania. Przede wszystkim łatwiejsze jest samo wypełnienie wniosku, które polega wyłącznie na wpisaniu numeru KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego i zadeklarowaniu wysokości przekazanej na jej rzecz kwoty. Nie musimy już wpisywać pełnej, często wieloczłonowej nazwy organizacji.

Skróceniu ulegnie również czas na złożenie korekty zeznania podatkowego. Podatnik będzie miał teraz miesiąc, a nie jak dotychczas dwa miesiące, na wprowadzenie korekty w swoim zeznaniu podatkowym. W związku z tym organizacje pożytku publicznego szybciej niż do tej pory otrzymają pieniądze. Od tego roku środki finansowe trafią na konta organizacji już w okresie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym.

Sama procedura przekazywania 1% podatku nie ulega zmianie.

Pierwszym krokiem do przekazania darowizny na rzecz wybranej organizacji jest umieszczenie takiej informacji w swoim zeznaniu podatkowym. Przed przekazaniem pieniędzy należy upewnić się jednak, czy wybrana przez nas organizacja posiada wymagany przez fiskus status organizacji pożytku publicznego. Poniżej zamieszczamy listę organizacji pożytku publicznego z naszego regionu, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku.

Po wyliczeniu kwoty podatku, w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisujemy numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Następnie deklarujemy kwotę, którą zamierzamy przekazać. Nie może ona przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Ponadto w formularzu PIT są rubryki, w których możemy wpisać informację dla organizacji pożytku publicznego, na jaki konkretny cel może trafić 1 % z odpisu - np. wsparcie wybranego programu lub leczenie konkretnego pacjenta. Informacje te zostaną przekazane organizacji jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Wypełniony formularz możemy złożyć osobiście, przesłać do właściwego urzędu skarbowego pocztą lub drogą elektroniczną (www.e-deklaracje.gov.pl). Wniosek o przekazanie 1% podatku zostanie zrealizowany tylko wówczas, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek.

Linki do stron zewnętrznych
Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, który został opublikowany 14 stycznia 2011 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej