W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w dniu 1 marca święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".
Z tej okazji członek Zarządu Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik złoży kwiaty pod Pomnikiem Nagrobnym Żołnierzy Organizacji Niepodległościowych 1945-1956 na cmentarzu w Katowicach - Panewnikach.
Z tej okazji katowicki Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował w Bielsku Białej, Częstochowie oraz w Katowicach uroczyste obchody. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Sali Sejmu Śląskiego zorganizowano konferencję poświęconą Poakowskiemu podziemie walczącemu na terenie dzisiejszego województwa śląskiego. Zaprezentowano film „Zbrodnia w leśnym uroczysku", będący opowieścią o prowokacji UB wobec zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek" - największego działającego w powojennej Polsce, a posługującego się nazwą Narodowe Siły Zbrojne.
Po południu w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono Mszę Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Orkiestra garnizonowa Wojska Polskiego w Bytomiu zorganizowała koncert pieśni patriotycznych, a w centrum Katowic otwarto wystawę o antykomunistycznym zbrojnym podziemiu po 1944 roku. Przedstawiono dokumenty, fotografie, listy i sylwetki żołnierzy - członków WiN i AK. Po uroczystym otwarciu nastąpił Apel Poległych. Wystawa przekazana została Komendzie Chorągwi Śląskiej ZHP. Będzie można je oglądać na ulicy przez dwa tygodnie. Następnie ekspozycja będzie prezentowana w hufcach i szczepach w ramach chorągwi województwa śląskiego. Towarzyszyć jej będą alerty, wieczornice oraz spotkania z kombatantami.
Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to nowe święto państwowe. Sejm ustanowił je, po wieloletnich staraniach kombatantów, którzy chcieli upamiętnić wydarzenia z 1 marca 1951 roku. Wtedy wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".