Śląsk na Mazowszu

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" wystąpi gościnnie w Karolinie - siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego „Mazowsze". Koncert z programem „Kilar" odbędzie się 18 marca o godz. 19:00 w Sali Widowiskowej „Matecznika Mazowsze".

Od zeszłego roku zespoły „Śląsk" i „Mazowsze" aktywnie współdziałają na rzecz popularyzacji polskiej kultury narodowej. Rok temu, na zaproszenie Dyrektora „Mazowsza", Jacka Kalinowskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" wystąpił gościnnie w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego „Mazowsze". Był to historyczny - pierwszy koncert Zespołu „Śląsk" w Karolinie. Artyści Zespołu „Śląsk" gościli w siedzibie „Mazowsza" już w 1955 roku, z profesorem Stanisławem Hadyną i Elwirą Kamińską, wówczas jednak Zespół nie występował w Karolinie. Dopiero 26 marca 2010 roku miało miejsce to historyczne wydarzenie, które otwarło nowy rozdział współpracy między instytucjami.

Już z inicjatywy obu zespołów, „Śląsk" i „Mazowsze" wystąpiły 28 maja 2010 roku, podczas uroczystości 20-lecia Polskiego Klubu Biznesu, w Sali Kongresowej w Warszawie. Kolejną kartę w historii współpracy zespołów zapisano podczas „Święta Śląska 2010" - corocznej imprezy wieńczącej sezon artystyczny Zespołu „Śląsk". Artyści z Karolina po raz pierwszy w historii wystąpili z koncertem w koszęcińskiej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Śląska publiczność zgotowała „Mazowszu" gorące przyjęcie, owacyjnie oklaskując ich koncert.

Kontynuacja wspólnych przedsięwzięć będzie miała miejsce także i w tym roku. 18 marca Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" zaprezentuje w „Mateczniku - Mazowsze" program „Kilar". 12 czerwca, w ramach cyklu wydarzeń „Śląskiego Ogrodu Sztuk" w Koszęcinie, Zespół „Mazowsze" wystąpi z plenerowym koncertem galowym. Niezwykłym efektem artystycznej współpracy będzie także udział solisty Zespołu „Śląsk" w koncercie „Mazowsze po śląsku", który odbędzie się 25 marca w Warszawie. Dariusz Żaczek zaśpiewa z „Mazowszem" dwie pieśni: „Karlika" i „Stary jo se górnik".


„KILAR"

Dwuczęściowe, barwne i żywiołowe widowisko monograficzne, oparte w całości na muzyce Wojciecha Kilara. W programie pojawiają się opracowania choreograficzne Hanny Chojnackiej, Conrada Drzewieckiego, Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki oraz Zofii Czechlewskiej i Jerzego Wójcika. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze na świecie opracowanie sceniczne „Orawy" - dzieło Wojciecha Kilara z 1986 roku - w układzie choreograficznym Juraja Kubanki. W programie także „Suita rozbarska", „Suita górali Beskidu Żywieckiego", tańce i pieśni Zagłębia Dąbrowskiego oraz Ziemi Opolskiej.

Po raz pierwszy 40-minutowy program oparty wyłącznie na muzyce Wojciecha Kilara pojawił się w repertuarze Zespołu na początku lat 70. Autorką koncepcji programu oraz jego choreografem była wówczas Elwira Kamińska. Wcześniej twórczość Kilara wprowadzana była doraźnie do istniejących programów z muzyką innych kompozytorów piszących dla „Śląska". Dopiero w 2002 roku program przybrał postać osobnego widowiska trwającego 120 minut, w nowej koncepcji scenicznej, ze słynną „Orawą" w choreografii Juraja Kubanki i „Krzesanym" w układzie choreograficznym Conrada Drzewieckiego. Koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie, w kwietniu 2002 roku, przygotowano na jubileusz 70-lecia Wojciecha Kilara. Wywołał wówczas furorę wśród publiczności i krytyków, wzbudzając także zachwyt Jubilata.  

Obecna, nowa koncepcja sceniczna programu, przygotowana została przez Izabelę Migocz, kierownika artystycznego zespołu „Śląsk" i została zaprezentowana 11 grudnia w Teatrze Śląskim, z okazji premiery płyty pt. „Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego". Jest to drugi w historii zespołu program monograficzny z muzyką Wojciecha Kilara, zawierający tańce i pieśni wyłącznie do muzyki tego wybitnego kompozytora.

W programie „Kilar" układy taneczne wzbogacone są pieśniami Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego, które odnajdziemy także na najnowszej płycie zespołu. Jej premiera miała miejsce 11 grudnia 2010 roku w Teatrze Śląskim, w obecności samego Mistrza - Wojciecha Kilara. Płyta „Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego" zamyka serię fonograficzną Zespołu „Śląsk" pt. Złota Kolekcja „Śląska" i jest 12 albumem z tej serii. Materiał muzyczny nagrano w studio nagrań w Koszęcinie. Koncepcja płyty i wybór utworów to dzieło Izabeli Migocz. Na płycie słuchacze znajdą ponad 53 minuty wspaniałej muzyki Wojciecha Kilara, utwory instrumentalne oraz pieśni. Wśród 13 utworów są m.in. „Polonez powitalny", „Mazur", „Kołysanka żywiecka", „Świeci miesiąc", „Na polu krzak" czy dziesięciominutowa „Suita rozbarska".  Pieśni usłyszymy w wykonaniu solistów i chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" oraz muzyków orkiestry, którą dyrygowali Krzysztof Dziewięcki, Mirosław Maciej Banach oraz Krzysztof Anczyk. Słowo wstępne do płyty, zgodnie z sugestią Wojciecha Kilara, napisał prof. Leon Markiewicz.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.



 


tagi: