Pomoc dla Japonii
Prefektury poszkodowane w trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię 11 marca br., zwróciły się do Ambasady RP w Tokio z prośbą o konkretną pomoc.
Skutki trzęsienia ziemi i tsunami są odczuwalne w całym kraju. Najbardziej poszkodowane zostały prefektury Iwate, Miyagi, Fukushima, Ibaraki, nieco mniejsze straty odnotowano w prefekturach Aumori, Chiba, Tochigi, Yamagata.
Do Ambasady RP w Tokio napływają informacje nt. bieżących potrzeb regionów dotkniętych klęską. Ambasada zwróciła się do urzędów, instytucji, firm, osób prywatnych z prośbą o konkretną pomoc. Najpilniejsze potrzeby są związane z zapewnieniem mieszkań dla poszkodowanych oraz usuwaniem skutków katastrofy i zapewnieniem warunków życia, stąd też istnieje ogromne zapotrzebowanie na materiały budowlane. W ciągu najbliższych 5 miesięcy rząd Japonii zamierza zbudować ok. 60 000 prowizorycznych domów dla osób, które straciły w związku z kataklizmem dach nad głową. Osiągnięcie tego celu zależy jednak w dużej mierze od dostępności materiałów budowlanych, w tym materiałów izolacyjnych, drewna laminowanego oraz sklejki wykorzystywanej do wykańczania ścian, sufitów i podłóg. Ponieważ produkcja krajowa tego rodzaju materiałów została znacząco dotknięta wskutek trzęsienia ziemi, tsunami i przerw w dostawach prądu, Japonia będzie musiała posiłkować się również importem tych materiałów oraz darami partnerów zagranicznych. Do współpracy zaproszone są firmy zainteresowane eksportem do Japonii materiałów budowlanych na zasadach komercyjnych (najchętniej po cenach preferencyjnych) lub w postaci darów materiałów do budowy tymczasowych domów dla ofiar trzęsienia ziemi.
Ponadto oczekiwane jest wsparcie technologiczne w dziedzinie rekultywacji gleby.
W związku z tsunami w prefekturach północno-wschodnich zniszczonych zostało ok. 23 600 ha areałów uprawnych. Znaczna część gruntów została również skażona w wyniku awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Dlatego też prefektury dotknięte kataklizmem w procesie odbudowy zniszczeń będą potrzebowały wsparcia w zakresie rekultywacji obszarów zniszczonych tsunami lub skażonych w wyniku wycieku substancji radioaktywnych z elektrowni w Fukushimie. O pomoc w tym zakresie proszone są ośrodki naukowo-badawcze posiadające odpowiednie technologie rekultywacji gleby.
Pomocy potrzebują nie tylko prefektury bezpośrednio poszkodowane, ale również producenci żywności z obszarów, które nie ucierpiały bezpośrednio. Przedstawiciele związku producentów owoców z prefektury Yamagata zwrócili się z prośbą do partnerów zagranicznych o udzielenie wsparcia i przekazanie urządzeń do pomiaru poziomu radioaktywności produktów rolnych. Ze względu na panikę wywołaną ryzykiem radiologicznym po awarii elektrowni w Fukushimie lokalni producenci warzyw i owoców tracą dotychczasowe rynki zbytu dla swoich produktów pomimo, iż nie są one narażone na skażenie. W Japonii brakuje natomiast przyrządów pomiarowych, które mogłyby potwierdzić bezpieczeństwo tych produktów. Instytucje i osoby prywatne mogące udzielić takiego wsparcia są proszone o pomoc.
Osoby zainteresowane bezpośrednio udzieleniem pomocy potrzebującym w Japonii są proszone o kontakt z Ambasadą RP w Japonii:
2-13-5 Mita, Meguro-ku
Tokio 153-0062
Pani Małgorzata Szmidt
e-mail: malgorzata.szmidt@msz.gov.pl
tel.: +81 3 5794 7020
fax: +81 3 5794 7024