Kongres Języka Polskiego
W Gmachu Sejmu Śląskiego uroczyście rozpoczęto obrady o języku polskim
Kongres Języka Polskiego to wielka debata o języku polskim, analiza bieżących problemów językoznawczych, a także próba diagnozy stanu współczesnej polszczyzny i wyznaczenie kierunków jej rozwoju. Wydarzenie wpisuje się w projekt „Języki narodowe w zjednoczonej Europie", a w sposób szczególny poświęcone jest zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem Krystynie Bochenek.
W otwarciu imprezy wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok.
„Pragnę wyrazić podziękowanie za zorganizowanie tego znakomitego wydarzenia w Katowicach, stolicy województwa. To wielka nobilitacja dla naszego regionu i mam nadzieję, że przysłuży się walce Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Śląskie obfituje w kulturę, a śląsko godka ubogaca polszczyznę i stanowi o jej różnorodności" - powiedział marszałek Adam Matusiewicz.
W wydarzeniu trwającym od 4 do 6 maja udział wezmą najwybitniejsi polscy językoznawcy, artyści i dziennikarze, m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Malicki
prof. Andrzej Markowski, prof. Walery Pisarek, prof. Jan Miodek i Jerzy Radziwiłowicz. Podczas sesji plenarnych naukowcy dyskutować będą o zmianach następujących w języku, o stylach mówienia charakterystycznych dla różnych grup zawodowych oraz o polszczyźnie za granicą. Kongres zakończy gala Ambasador Polszczyzny.