V Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki w Chorzowie
Zbliżenie Księżyca z Marsem da sygnał do rozpoczęcia V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W dniach 25 sierpnia - 4 września 2011 roku Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem imprezy
Organizatorem tego prestiżowego przedsięwzięcia jest Planetarium Śląskie w Chorzowie, oświatowa jednostka organizacyjna Województwa Śląskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W olimpijskich zmaganiach weźmie udział 31 drużyn z 29 krajów - 151 zawodników oraz 73 liderów i obserwatorów. Jest to rekord w liczbie zgłoszonych drużyn. Swój udział zapowiedziały: Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kolumbia, Chorwacja, Czechy, Egipt, Grecja, Węgry, Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Tajlandia, Turcja, Ukraina oraz Polska. Po raz pierwszy w historii olimpiady reprezentowane będą wszystkie kontynenty świata. W ubiegłym roku do Pekinu przybyło 25 zespołów z 23 krajów.
Olimpiada odbywać się będzie równolegle w trzech miastach: Chorzowie, Katowicach oraz Krakowie.
Zawodnicy będą musieli się wykazać ogromną wiedzą teoretyczną z zakresu astronomii
i astrofizyki, jak również umiejętnościami prowadzenia obserwacji astronomicznych.
O wysoki poziom merytoryczny zmagań olimpijskich zadba Komitet Główny Krajowej Olimpiady Astronomicznej, na którego czele stoi prof. dr hab. Jerzy M. Kreiner, dyrektor Instytutu Fizyki a zarazem kierownik Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego
w Krakowie. W roli obserwatorów zmagań olimpijskich wystąpią przedstawiciele Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
Uczestnicy zawodów będą mieli także okazję zapoznać się z atrakcjami naszego regionu. Odwiedzą m.in. Zabytkową Kopalnię Węgla GUIDO w Zabrzu, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Zamek Książąt Pszczyńskich, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, wyjadą też kolejką linową na Szyndzielnię.
Na budżet olimpiady składa się dotacja z budżetu Województwa Śląskiego w wysokości 1 mln zł oraz środki pochodzące z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 610 tys. zł.
Idea organizacji międzynarodowej olimpiady narodziła się w 2006 roku w Bangkoku. Wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy astronomicznej wśród najzdolniejszej młodzieży całego świata. Dotychczasowymi gospodarzami olimpiady były: Tajlandia, Indonezja, Iran oraz Chiny. Polska jest pierwszym europejskim krajem, który będzie miał zaszczyt gościć młodych entuzjastów astronomii z całego świata.
W olimpiadzie mogą wziąć udział maksymalnie pięcioosobowe drużyny uczniów szkół ponadgimnazjalnych (do lat 19) z dwoma liderami-opiekunami w składzie. Liderzy tworzą komitet olimpiady zatwierdzający ostateczny kształt zadań olimpijskich, tłumaczą zadania na języki ojczyste zawodników oraz ustalają ostateczne wyniki zawodów olimpijskich. Kraje uczestniczące mogą wysłać również na olimpiadę maksymalnie dwóch obserwatorów. Nad całością zawodów czuwają sędziowie rekrutujący się z członków komitetu głównego krajowej olimpiady astronomicznej.
Prezydentem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki jest prof. Bonnrucksar Soonthornthum z Tajlandii, natomiast Sekretarzem dr Chatief Kunjaya z Indonezji, który w lipcu br. odwiedzi Polskę w celu sprawdzenia stanu przygotowań całego przedsięwzięcia.
Planetarium Śląskie posiada ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie w organizowaniu krajowej olimpiady astronomicznej i czteroletnie doświadczenie w przygotowywaniu polskiej drużyny do udziału międzynarodowej olimpiadzie. Polscy reprezentanci zdobyli łącznie 4 złote medale, 7 srebrnych, 1 brązowy, 6 wyróżnień oraz 3 nagrody specjalne.