Uprawy zalecane naukowo

Zarząd Województwa Śląskiego podpisał porozumienie z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Dotyczy ona rozwoju Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego oraz rekomendacji odmian dla województwa śląskiego.

Współpraca dotyczy badań odmian roślin uprawnych w celu zarekomendowania ich do uprawy w województwie śląskim. Jak poinformowała podczas podpisania umowy Aleksandra Banasiak, członek Zarządu Województwa, na ten cel zostanie przeznaczone z budżetu Samorządu 40 tys. zł.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zniknęły bariery w obrocie nasiennym, obecnie na rynku materiału siewnego mogą znajdować się wszystkie odmiany wpisane do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Obejmuje on odmiany, które zostały zarejestrowane co najmniej w jednym z krajów członkowskich. Zwiększony obecnie dopływ odmian krajowych i zagranicznych stwarza zapotrzebowanie na obiektywną informację.

Jej źródłem są wyniki Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego, które zajmuje się badaniem wartości gospodarczej odmian ukierunkowanej na potrzeby praktyki rolniczej. Ma on na celu także kształtowanie doboru gatunków i odmian roślin uprawnych do warunków glebowo-klimatycznych województwa śląskiego.

Na podstawie wyników badań i doświadczeń odmianowo-agrotechnicznych tworzone są Listy Zalecanych Odmian do uprawy na obszarze województwa (LZO). W roku 2011 w Śląskiem utworzono 11 List Zalecanych Odmian do uprawy. Obejmują one następujące gatunki: pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime, rzepak ozimy, pszenica jara, jęczmień jary, pszenżyto jare, owies, ziemniaki - trzy grupy wczesności (bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne), groch na nasiona. 

Koordynację wszelkich działań związanych z PDOiR na terenie województwa śląskiego prowadzi Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Pawłowicach, która jest oddziałem terenowym Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych, współpracująca ściśle z wojewódzkim zespołem Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i  Rolniczego. W roku 2011 w województwie śląskim realizowanych jest 61 doświadczeń w ramach programu PDOiR. Badania obejmują 498 odmian ważniejszych gatunków rolniczych, prace badawcze realizowane są w następujących jednostkach doświadczalnych: SDOO w Pawłowicach,
Zakład Doświadczalny w Kochcicach; jednostki hodowli roślin: Zakład Hodowli Roślin Oddział w Modzurowie Hodowla Danko, Zakład Hodowlano-Produkcyjny Nieznanice Małopolska Hodowla Roślin; Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oddział Mikołów; Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu oddział w Sośnicowicach.

Funkcjonowanie programu PDOiR w województwie śląskim jest efektem współpracy wielu instytucji i organizacji działających w sferze rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Podczas spotkania członek Zarządu Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak wręczyła nominacje nowo powołanemu Śląskiemu Zespołowi Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego (PDOiR) na lata 2011-2014.



 


tagi: