Głosuj na jedyne śląskie miasto
Pszczyńska Starówka znalazła się wśród 15 najciekawszych i najpiękniejszych polskich miejsc wskazanych w plebiscycie „Patrzcie, Polska! Wybieramy najlepszą wizytówkę na Street Viev” organizowanym przez firmę Google.
Lista została stworzona na podstawie kilku tysięcy zgłoszeń internautów. Tym samym Pszczyna jest jedyną śląską gminą wśród finalistów. Z tego m.in. względu władze Pszczyny zachęcają do przyłączenia się do akcji nie tylko mieszkańców miasta, ale i całego województwa śląskiego.
Głosowanie trwa do 26 lipca. Głosy można oddawać na stronie www.google.pl/streetview/polska. Zwycięzca będzie miał swoją wizytówkę na Street View obok miast gospodarzy Euro 2012 i Krakowa. Street Viev jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać ujęcia wykonane na wszystkich 7 kontynentach, w 27 krajach. Dodatkowo użytkownik może sprawdzić atrakcje turystyczne w danym miejscu. Zwycięzca plebiscytu będzie również specjalnie wyeksponowany w internetowej galerii polskich skarbów. W finałowej piętnastce znalazły się zarówno popularne, jak i mniej typowe miejsca, które swoim urokiem podbiły serca internautów.
Projekt „Rewitalizacja pszczyńskiej starówki poprzez poprawę funkcjonalności układu komunikacyjnego” otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) 2004-2006. Inwestycja została wsparta kwotą 1 mln 716 tys. zł przy całkowitym koszcie przedsięwzięcia ok. 2,3 mln zł. Projekt obejmował remont i modernizację ulic: Rymarskiej, Strażackiej, Chrobrego, Tkackiej, Piekarskiej, przebudowę skrzyżowania ulicy Chrobrego i Kopernika, budowę parkingu przy ul. Bogedaina. Realizacja projektu przyczyniła się do osiągnięcia celów rewitalizacji miasta, jakimi są przede wszystkim ożywienie społeczne i gospodarcze obszaru rewitalizowanego oraz przeciwdziałanie procesowi materialnej degradacji substancji miejskiej, w szczególności na terenie zabytkowej części miasta.