Koncert na rozpoczęcie sezonu artystycznego
Barwnie, dynamicznie i radośnie powitali nowy sezon artystyczny artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk".
30 września, na dziedzińcu Kompleksu Pałacowo - Parkowego, odbył się uroczysty koncert inaugurujący sezon artystyczny 2011/2012. Gościem honorowym wieczoru był Burmistrz Lublińca, Edward Maniura, który odebrał nagrodę „Maecenas Silesiae".
To nie był zwyczajny koncert. Uroczysta inauguracja dodała artystom skrzydeł i zaprezentowali publiczności porywający godzinny program z największymi przebojami „Śląska". W programie pojawiły się pieśni i tańce ludowe, znane i lubiane przez publiczność, takie, które najbardziej kojarzą się ze „Śląskiem", za które widzowie kochają Zespół od blisko 60 lat. Repertuar pieśni i tańców, głównie kompozycji i opracowań muzycznych Stanisława Hadyny, w choreografii Elwiry Kamińskiej, Władysława Stefanika i Michała Jarczyka, zachwycił po raz kolejny. Po koncercie słychać było głosy, że „Śląsk" nie przestaje zaskakiwać odkrywając wciąż na nowo dziedzictwo założycieli Zespołu, że widać iskrę radości i pasję artystów w tańcu i śpiewie, a dzięki temu ich twórczość jest wiecznie żywa. „Trojak", „Taniec chustkowy", „Szot Madziar", „Krakowiaki sądeckie", „Kołomajki", „Tańce podhalańskie", „Karnawał w Wilamowicach" czy „Krakowiak" - zebrały jak zwykle burzę braw. Publiczność niezmiennie z zachwytem wsłuchiwała się także w znajome nuty pieśni: „Gdybym to ja miała", „Walczyka górniczego", „Hej, te nasze góry", „Głębokiej studzienki" czy „Dziubka dej". Owacja na stojąco po koncercie, była dobrą wróżbą na nadchodzący sezon pracy artystycznej. Koncertem dyrygował Krzysztof Dziewięcki.
Bohaterów wieczoru było jednak więcej. Co roku, podczas inauguracji sezonu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" nagradza swoich przyjaciół, za wsparcie w działalności, za opiekę i mecenat, przyznając nagrodę „Maecenas Silesiae". 30 września, Dyrektor Zbigniew Cierniak, przekazał statuetkę tego prestiżowego wyróżnienia na ręce Burmistrza Lublińca, Edwarda Maniury. „Wyróżniając Jego osobę mamy świadomość spłacania długu wdzięczności za jego wieloletnią przyjaźń i wsparcie. Pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za wkład w spełnienie wielu naszych zamierzeń, które dzięki wsparciu posła, a potem Burmistrza Edwarda Maniury nie wydawały się już tak niedoścignione. Dziś chcemy podziękować za to wszystko, co uczynił dla nas nawet wiele lat temu, ale sposobność, by wyrazić należną wdzięczność nadarzyła się dopiero teraz" - odczytał w laudacji na cześć laureata, Dyrektor, Zbigniew Cierniak. Dziękując za nagrodę, Edward Maniura wspomniał, że z Zespołem „Śląsk" łączy go 14 lat współpracy, w różnych rolach i na różnych stanowiskach, ale zawsze Zespół był dla niego perłą Śląska i Polski. „Dziękuję za wszystkie przeżycia które dostarczyliście i będziecie dostarczać, bo reprezentujecie najwyższy poziom artystyczny - w kraju i na świecie. Życzę dalszego rozwoju, wspaniałych koncertów i wielkich tournee" - dodał Burmistrz Lublińca.
Okolicznościowy list gratulacyjny i pamiątkową laleczkę Zespołu w stroju rozbarskim, otrzymali także szczególni goście - Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, która na spotkaniu w Koszęcinie świętowała jubileusz 20 - lecia istnienia. Na ręce dr Jana Sarny, Dyrektora Generalnego Fundacji oraz prof. Andrzeja Karbownika, Prezesa Rady Fundacji, życzenia kolejnych, równie owocnych lat działalności, złożył w imieniu Zespołu, Dyrektor Zbigniew Cierniak.
Uroczystą inaugurację sezonu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", swoją obecnością zaszczycili także m.in.: Prezydent Zawiercia, Ryszard Mach, Burmistrz Woźnik, Alojzy Cichowski, Wójt Gminy Koszęcin, Grzegorz Ziaja, Prezes Związku Górnośląskiego, Andrzej Stania, Przewodniczący Rady Programowej Zespołu „Śląsk", dr Józef Musioł, a także przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego i dyrektorzy śląskich instytucji kultury.
Koncert z okazji uroczystej inauguracji nowego sezonu artystycznego zamyka cykl plenerowych imprez Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Już wkrótce Zespół „Śląsk" wyruszy w podróż na wschód Europy. W ramach trasy koncertowej „Tournee za Bugiem" będzie prezentował polską kulturę ludową i narodową na Białorusi i Ukrainie. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk" wystąpi z koncertami w Mińsku (14 października), Mołodecznie (15 października) oraz Kijowie (17 października) i Żytomierzu (18 października). Projekt trasy został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako promocja naszego kraju podczas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W listopadzie „Śląsk" wystąpi ponownie z Goranem Bregovićem. Zaplanowano aż trzy koncerty w trzech polskich miastach: Wrocławiu (23 listopada), Warszawie (24 listopada) i Gdyni (25 listopada). Podobnie jak w 2008 roku, podczas pierwszego spotkania z bałkańskim muzykiem, wystąpi orkiestra, chór męski oraz balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Do końca roku planowane są także koncerty w Niemczech oraz pierwsze próby do nowego programu Zespołu „Śląsk" - „Wesele na Górnym Śląsku" - widowiska do libretta Stanisława Ligonia.
Jak podkreśla Dyrektor Zespołu, Zbigniew Cierniak, przyszły rok będzie spokojnym okresem przygotowań do Jubileuszu 60 - lecia, przypadającego w 2013 roku. W nowym sezonie artystycznym 2011/2012 kontynuowane będą także najważniejsze przedsięwzięcia edukacyjne Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", min.: Letnia Szkoła Artystyczna, Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie", cykl „Śląski Ogród Sztuk" oraz sztandarowe imprezy plenerowe, których organizatorem jest Zespół: „Święto Śląska", Piknik Łowiecko - Leśny „Cietrzewisko", Piknik Rodzinny „Country w Leśnej Dolinie". Instytucję czekają także działania inwestycyjno - remontowe projektu „Rewitalizacji Zespołu Pałacowo - Parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej - II i III etap", które obejmą swoim zakresem większość koszęcińskiej siedziby Zespołu, a potrwają do końca 2013 roku. Wszystkie działania remontowe będą prowadzone podczas bieżącej pracy Zespołu, a instytucja przygotowuje się, aby działalność przebiegała bez zakłóceń.(AK)