Młodzi projektanci pod okiem ekspertów ruszają w teren
Rusza akcja „Design w terenie" organizowana w ramach projektu Design Silesia
Po raz pierwszy w ramach projektu Design Silesia organizowany jest niecodzienny warsztat w terenie. Grupa kreatywnych projektantów na tydzień zamieszka w jednej z gmin województwa śląskiego i wraz z włodarzami oraz lokalną społecznością będzie pracować nad poprawą jakości przestrzeni publicznej. W skład Zespołu Projektowego weszli głównie studenci kierunków artystycznych (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Uniwersytet Śląski) oraz freelancerzy. Prace w gminie Mstów koordynować będzie dwójka ekspertów: Agnieszka Szóstek z Warszawy, konsultantka User Experience i Design Thinking oraz urbanista Michał Stangel z Gliwic.
Do 25 sierpnia do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło osiem zgłoszeń, m.in z Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Myszkowa, Orzesza, Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Woźnik oraz Mstowa - gminy wiejskiej liczącej 10 tys. mieszkańców.
Mstów, który wybrano w drodze konkursu na realizację akcji „Design w terenie", to „...bardzo atrakcyjna, jurajska gmina bezpośrednio sąsiadująca z Częstochową. Bogata historia, ciekawe obiekty architektoniczne, piękny teren wokół rzeki Warty, przepływającej przez gminę to atuty gminy. Dizajnersko to teren dziewiczy, co stanowi ciekawe wyzwanie" - napisali przedstawiciele gminy w formularzu zgłoszeniowym do udziału w projekcie.
Zespół Projektowy wprowadza się do Mstowa 12 października. W planach są rozmowy z socjologami, konsultacje społeczne z mieszkańcami, wspólne kreatywne sesje, prace projektowe oraz na finał - wystawa dokumentująca „Design w terenie".
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Design Silesia II", który wspiera rozwój sektora kreatywnego w województwie. Wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem "Design Silesia" jest upowszechnienie przekonania, że nowoczesne projektowanie i wzornictwo mogą nie tylko zwiększyć konkurencyjność firm, instytucji i całego regionu, ale też korzystnie zmienić przestrzeń publiczną, poprawiając tym samym jakość życia w regionie.