Eurodyktando: labirynt pułapek
Gimnazjaliści pisali o strachu przed zhańbieniem i megaoptymistach o ekstrawygórowanych wymaganiach
W tegorocznej edycji „Eurodyktanda" uczestniczyło ponad 100 gimnazjalistów.
Tekst dotyczył dylematów młodego fotografa przed udziałem w konkursie organizowanym przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego.
„I co z tego, że mam talent, że robię dobre zdjęcia? To za mało, by marzyć o wygranej w konkursie na najlepszy fotoreportaż o historii i tradycjach regionu. Jesteście megaoptymistami, macie ekstrawygórowane wymagania! Ja nie chcę się zhańbić! Nie ma przecież nawet najlichszej nadziei na sukces! - chłopak bronił się z zacietrzewieniem, chodząc w tę i we w tę (albo: wte i wewte) po szkolnej pracowni. Ja się do tego w ogóle nie nadaję - historia jest moją piętą achillesową, a wiedzy o tradycjach śląskich, o górnośląskich zwyczajach mam tyle, co kot napłakał."- to fragment tekstu, z którym musieli się zmierzyć gimnazjaliści.
W konkursie podobnie jak rok temu główna pula nagród przypadła wyłącznie uczennicom.
I miejsce - Julia Dziubek z Gimnazjum nr 16 im. Stefana Banacha w Bielsku-Białej
II miejsce - Roksana Mikołajczyk z Zespołu Szkół im. Synów Pułku w Węglowicach
III miejsce ex aequo - Marcelina Misz z Gimnazjum nr 16 im. Stefana Banacha oraz Klaudia Jeleśniańska z Publicznego Gimnazjum im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Cięcinie
Eurodyktando zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przy współpracy z Katedrą Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ta wspólna inicjatywa ma na celu zainteresowanie uczniów klas III szkół gimnazjalnych tematyką Unii Europejskiej oraz propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni, podnoszenie poziomu świadomości językowej i kultury języka ojczystego.
Wydarzenie to jeden z akcentów końcowych tegorocznej edycji Targów Funduszy Europejskich.
Nagrody laureatom wręczył Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.