Śląska Karta Usług Publicznych za 16 miesięcy
Płatność za parking, przejazd komunikacją publiczną, wejście do muzeum i opłaty w urzędach - to wszystko oraz wiele więcej będzie można załatwić przy użyciu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Rusza największy projekt karty miejskiej z funkcją płatniczą w kraju.
Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego podpisał umowę z konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland, zwycięzcami przetargu na system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wdrożenie systemu o łącznej wartości blisko 190 mln zł potrwa 16 miesięcy. Do końca lipca 2013 roku ma zostać wydane pierwsze 385 tys. kart, łącznie w całym okresie trwania projektu ma ich być 700 tys.
„Wszyscy mamy wielkie nadzieje związane z tym projektem. Mam nadzieję, że będzie to przedsięwzięcie pokazowe dla całego kraju. To największy, jeśli chodzi o zakres, projekt związany z e-usługami i jako mieszkaniec regionu mam nadzieję, że to pierwszy krok w kierunku ścisłej współpracy tych podmiotów, które w ramach tej karty będą funkcjonować" - powiedziała Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas podpisania umowy.
W ramach konsorcjum BRE Bank odpowiedzialny będzie za produkcję i personalizację kart, przygotowanie systemu rozliczeniowego dla ŚKUP, dokonywanie rozliczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie oraz obsługę płatności dokonywanych w miejscach publicznych, gdzie wykorzystywana będzie karta.
Asseco Poland wdroży nowoczesny system pobierania opłat we wszystkich pojazdach zarządzanych przez KZK GOP, zainstaluje 109 wielofunkcyjnych automatów biletowych, 232 automaty parkingowe oraz stworzy sieć 1200 punktów akceptacji i doładowań kart. Całość systemu rozliczeniowego ŚKUP zarządzana będzie przez oprogramowanie zainstalowane na serwerach w dwóch centrach przetwarzania danych, dysponujących ogromną mocą obliczeniową. Asseco Poland stworzy również portal internetowy, który umożliwi zarządzanie kartą przez użytkowników systemu.
„Asseco zdecydowało się na start w projekcie ŚKUP i nie żałujemy tej decyzji. Mamy okazję wdrożyć niezwykle nowoczesne rozwiązanie, unikalne w skali Europy" - mówi Wojciech Woźniak, wiceprezes zarządu Asseco Poland. - „Wierzymy, że sukces na Śląsku pozwoli nam na realizację podobnych projektów w innych miastach w Polsce. Wspólnie z BRE Bankiem mamy odpowiedni potencjał i wiedzę, by wprowadzić Polskę na wyższy poziom technologiczny w zakresie usług miejskich. Śląsk przez kilka lat przygotowywał się do tego projektu, a nasze konsorcjum zrobi wszystko, by jak najszybciej wprowadzić nową jakość poprawiającą życie mieszkańcom."
System ŚKUP to największy tego typu projekt w Polsce. Mieszkańcy aglomeracji dzięki niemu będą mogli dokonać opłaty przy użyciu karty podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej, opłacić parkowanie, zapłacić za wstęp do muzeów czy płacić w urzędach. Łącznie kartę będzie można wykorzystać w 120 ośrodkach użyteczności publicznej na terenie 21 gmin całego województwa. Oprócz elektronicznej portmonetki (instrument pieniądza elektronicznego) karta będzie także identyfikatorem jej posiadacza oraz nośnikiem certyfikatu podpisu elektronicznego.
„Wprowadzenie karty to ogromne ułatwienie dla mieszkańców Śląska. Pozwoli w prosty sposób korzystać z usług gminnych, a ponadto będzie nośnikiem biletu elektronicznego. Dzięki informacjom, m.in. o napełnieniach poszczególnych pojazdów, system będzie umożliwiał łatwiejsze dostosowywanie komunikacji do potrzeb pasażerów" - mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący Zarządu KZK GOP.
Całkowity koszt wdrożenia i utrzymania projektu Karty do 2018 r. ma wynieść około 190 mln zł. KZK GOP na realizację projektu otrzyma dofinansowanie (78 452 197,33 zł) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
„To ogromna satysfakcja, że pieniądze z Unii Europejskiej trafiają na tak ważne projekty. Po karcie zdrowotnej pojawia się zatem kolejna, która pokazuje wyraźnie, że województwo śląskie jest najnowocześniejsze w Polsce. Cieszę się, że te żółto-niebieskie barwy będą promować się w całym kraju dzięki funkcjonowaniu tej karty" - dodał marszałek Adam Matusiewicz.