Nowe w Muzeum Śląskim

Zegarki nagrodzonych pracowników firmy „Giesche", obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Meli Muter, Pawła Garncorza, fotografie Witolda Dederki, Zofii Rydet, naczynia z okresu średniowiecza czy zabawka-karuzela dla dzieci z początku XX wieku to tylko nieliczne eksponaty, które już niedługo będzie można podziwiać na wystawie „Nowe w Muzeum".

Muzeum Śląskie zaprasza od 27 stycznia do zwiedzenia ekspozycji prezentującej dary i nabytki pozyskane od 2009 roku, które już niedługo wzbogacą wystawy w nowej siedzibie muzeum.

W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba obiektów uatrakcyjniających zbiory Muzeum Śląskiego. Już dzisiaj muzeum dysponuje ponad 105 tysiącami muzealiów, które przyczyniają się do poszerzania zasobów materialnych i niematerialnych dziedzictwa Europy Środkowej. Opisana tendencja cieszy, zwłaszcza w perspektywie przygotowywania do otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego, z nowymi sześcioma wystawami stałymi, o powierzchni wystawienniczej liczącej łącznie 6 068 m2.

Z drugiej strony, pamiętając o zasobności przedwojennego Muzeum Śląskiego, którego zbiory liczyły szacunkowo ponad 130 tysięcy obiektów, obecny stan posiadania pokazuje, jakiego spustoszenia w zbiorach Muzeum Śląskiego dokonała wojna i kolejne lata, które po niej nastąpiły. Dzisiaj jednym z celów polityki zakupów, pozyskiwania darów i depozytów na rzecz muzeum jest przywrócenie charakteru wszechstronności zbiorów sprzed 1939 roku i poszerzania ich o wątki nowe, dotykające m.in. kwestii tożsamości regionalnej, współczesnej sztuki, sztuki nieprofesjonalnej czy odzyskującej swoją dynamikę zbiorów z zakresu scenografii scenicznej. W 2008 roku tych obiektów pozyskano 4 674, by w 2010 wprowadzić do zasobów Muzeum 12 215 muzealiów o łącznej wartości 901 599 zł (z czego ponad 700 tys. złotych stanowiły zakupy). Nabytki inne niż archeologiczne stanowiły imponującą liczbę 4 452 obiektów.

Pozyskiwanie zbiorów to również działania pracowników muzeum polegające na badaniach terenowych, wywiadach (w ramach projektów archiwizowania historii opowiadanej - „Znaki czasu"), gromadzenie zasobów muzealnych opartych na nowoczesnych technologiach zapisu słowa, obrazu, wcześniej niemal nieobecnych w pracy muzeum. Ważnym elementem pracy na rzecz ratowania pamięci o przeszłości jest zwrócenie się ku zabytkom przemysłu, wytworom kultury materialnej grup etnicznych. Wzrosła liczba zakupów prac z dziedziny fotografii i sztuki naiwnej oraz eksponatów reprezentujących nowe i atrakcyjniejsze formy przekazu artystycznego. Ponadto eksponaty prezentowane podczas ubiegłorocznej wystawy „Współczesna grafika włoska", będące darem środowiska artystów włoskich na rzecz Muzeum Śląskiego, stworzyły w istocie podstawy odrębnej kolekcji.

Zmieniają się również metody pozyskiwania obiektów do zbiorów Muzeum Śląskiego. Obok tradycyjnych kontaktów z artystami, ich spadkobiercami, zakupami na rynkach aukcyjnych, muzeum pozyskuje obiekty od prywatnych kolekcjonerów i pasjonatów pamiątek przeszłości głównie dotyczących historii Śląska. To także coraz częściej praktykowane w muzeum zakupy dokonywane na portalach internetowych oraz depozyty. Pojawienie się nowych eksponatów w muzeum to każdorazowo święto. Cieszą szczególnie te pozornie nieistotne przedmioty, które w prosty metaforyczny sposób opowiadają o historii Śląska - tak jak skrzynka pocztowa z Raciborza, która raz była w służbie niemieckiej, a raz polskiej poczty. Emocjami naznaczony jest szklany przycisk do papieru przypominający rolę, jaką dla duchowości Górnego Śląska ma Góra Św. Anny, czy też rozpatrywany w zupełnie innych kategoriach obraz Marii Wnęk - „malarki słynnej po całym świecie". Te pasje artystów i inspiracje płynące z historii zostaną pokazane podczas wystawy prezentującej nowe nabytki w zbiorach Muzeum Śląskiego.



 


tagi: