Rehabilitacja i kardiologia na nowo
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu otwarto zmodernizowane oddziały
Gruntownej modernizacji poddano Oddział Rehabilitacji Medycznej. Oddział oferuje szeroki zakres zabiegów fizjoterapeutycznych oraz pełny zakres gimnastyki leczniczej. Zapewnia realizację indywidualnego programu leczenia w porażeniach i niedowładach, chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym czy zmianach. Celem rehabilitacji ogólnoustrojowej jest zmniejszenie dysfunkcji narządu ruchu, przywrócenie pełnej lub maksymalnej możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej u pacjentów po urazach, zabiegach ortopedycznych oraz w przypadku przewlekłych schorzeń neurologicznych i reumatycznych.
Do dyspozycji pacjentów są dwie sale gimnastyczne wyposażone w nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt, umożliwiający prowadzenie skutecznej rehabilitacji. W skład zespołu terapeutycznego wchodzą lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej oraz specjaliści neurologii, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy, terapeuta mowy, pielęgniarki, psycholog, neurologopeda, dietetyk.
Do Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej kierowani są chorzy z dużymi niedowładami, zaburzeniami równowagi, często z zaburzeniami mowy, niesamodzielni w czynnościach życia codziennego. Pacjenci równolegle do kinezyterapii moją możliwość ćwiczeń logopedycznych z wykorzystaniem systemu komputerowego Afa system oraz ćwiczeń wyższych czynności poznawczych z wykorzystaniem systemu komputerowego RehaCom.
W szpitalu powstał także Zespół Pracowni Hemodynamiki i Elektroterapii oraz Oddział Kardiologii Inwazyjnej. Zapotrzebowanie na nowoczesne usługi sprawiło, że szpital wzbogacił się o nowoczesną pracownię hemodynamiki wyposażoną w wielofunkcyjny angiograf Simens Axiom Zee. Dzięki temu szpital św. Barbary to jedyna placówka w Sosnowcu posiadająca publiczny Oddział Kardiologii Inwazyjnej.
Oddział liczy w tej chwili 27 łóżek (docelowo 32 łóżka) i jest wyposażony w 2 angiografy oraz pracownię hemodynamiki. Działalność Oddziału wspomaga także największy i najlepiej wyposażony w regionie Szpitalny Oddział Ratunkowy.
„Tylko w dwóch pierwszych miesiącach roku oddział przyjął około 150 pacjentów. Praktyka pokazuje zatem, że to była dobra decyzja. Standard, który otrzymały dwa wydziały stopniowo będzie rozszerzany na pozostałe. Mam nadzieję, że do końca przyszłego roku tak będą wyglądały wszystkie odziały naszego szpitala" - mówi Iwona Łobejko, dyrektor WSS w Sosnowcu.