Nadzieja w walce z rakiem
Ponad 1,5 tys. kobiet z naszego regionu, każdego roku dowiaduje się, że cierpi na raka piersi. W Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach otwarto oddział chirurgii onkologicznej, który pozwoli skrócić czas od wykrycia zmiany w piersi, do wdrożenia programu leczenia i zmniejszyć poziom stresu związanego z diagnozą
Kobiety będą miały ponadto okazję do skorzystania z badania przy użyciu mammografu spektralnego. Pacjentka, u której badanie nie potwierdzi obecności złośliwej zmiany będzie mogła dowiedzieć się o tym znacznie szybciej, co zminimalizuje stres związany z długim procesem diagnostycznym. Obok otwarcia oddziału chirurgii onkologicznej zakończony został także I etap inwestycji „Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej" na terenie szpitala.
Nowy oddział chirurgii onkologicznej jest nadzieją dla chorych głównie na raka piersi, raka tarczycy, raka skóry i mięsaka tkanek miękkich. Oddział powstał nakładem ok. 1 mln zł i każdego roku pomoc znajdzie w nim nawet pół tysiąca pacjentów z całego kraju. Onkologia w szpitalu przy ul. Ceglanej to nadzieja dla pacjentów, ale i szansa dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
„Mam nadzieję, że Akademickie Centrum Onkologii wraz ze Szpitalem i Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej stanie się nowoczesną bazą diagnozowania i leczenia pacjentów, stanowiąc zarazem zaplecze dydaktyczne nie tylko dla adeptów sztuki lekarskiej, ale także innych zawodów medycznych, w których aktualnie kształcimy" - podkreśliła prof. Ewa Małecka-Tendera, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Podczas spotkania podpisano też porozumienie między Miastem Katowice, a Śląskim Uniwersytetem Medycznym o współpracy i współdziałaniu w zakresie wczesnej diagnostyki i leczenia schorzeń nowotworowych sutka.