Edukacja ekologiczna na czterech kółkach
Zainaugurowało działalność Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Pierwszy przystanek tego niecodziennego projektu miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 10 w Katowicach
Dla uczniów przygotowano warsztaty ekologiczne, ale nietypowe, bo wykorzystujące nowoczesne i innowacyjne techniki edukacyjne oraz elementy zabawy.
Główną atrakcją jest specjalny samochód wyposażony w wiatraki, które w połączeniu z systemem modułów fotowoltaicznych zasilają w prąd pracownię komputerową wewnątrz samochodu. Na uczniów czekają stanowiska z 5 grami. Większość z nich wykorzystuje umiejętności zręcznościowe, ale robi to z pomysłem. Uczniowie mają za zadanie na przykład złapać spadające krople wody z cieknącego kranu. Największym powodzeniem cieszy się jednak gra przygodowa „Zielony Śląsk", w której wraz z głównym bohaterem Krzysiem staramy się przywrócić równowagę ekosystemu i przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym w regionie. W tym celu zbieramy ziarenka, sadzimy drzewa, segregujemy odpady... A wszystko to we wciągającej, dynamicznej fabule.
Wokół samochodu przygotowano równie atrakcyjne zabawy.
Wielu uczniów w skupieniu układa gigantyczne puzzle ekologiczne, które po złożeniu przedstawiają chronione gatunki zwierząt i roślin w Polsce. Ich ułożenie wymaga pewnego wysiłku i zespołowej kooperacji, gdyż wykonane zostały w wymiarach 7x7m i zawierają 144 elementy.
Dla odmiany - energią można się wykazać w tzw. „zielonym kinie". Odbywa się w nim projekcja krótkiego filmu prezentującego walory przyrodnicze najbliższych okolic i jednocześnie pokazującego działania odnawialnych źródeł energii. Ale żeby go obejrzeć, trzeba wytworzyć energię siłą własnych mięśni, pedałując na rowerach (które za pomocą prądnic połączone są z projektorem).
Dobra pamięć przyda się z pewnością uczestnikom gry Eko memory. Dzieci dobierają parami chronione gatunki roślin i zwierząt i niejako przy okazji zdobywają wiedzę o ochronie gatunkowej.
Spore emocje wzbudza też poszukiwanie żubrów w puszczy. Uczniowie mogą się wcielić na chwilę w małych tropicieli i namierzyć „królów puszczy". Przeżycie jest tym bardziej ekscytujące, że odbywa się na tablicy interaktywnej, reagującej na każdy dotyk.
Ostatnia z przygotowanych gier to gra przestrzenna, a przy tym interaktywna, to znaczy uczniowie sami stają się w niej pionkami. Odpowiadając poprawnie na pytania dotyczące ochrony przyrody, zmian klimatycznych czy gospodarki odpadami i ich recyklingu, zdobywają punkty i przemierzają planszę o wymiarach 5x6m.
Takie zajęcia z ekologii staną się na pewno niepowtarzalną szansą do zdobycia wiedzy w sposób niestandardowy, a tym samym służyć będą promowaniu prostych postaw i zachowań ekologicznych na co dzień, które każdy może zrealizować w swoim życiu.
To pierwszy z przystanków na trasie Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy odwiedzi on jeszcze 9 szkół na terenie całego województwa, gdzie zaprosi do tej edukacyjnej zabawy ponad 3 tys. uczniów.
Kolejne przystanki na trasie:
- 19.04 / Częstochowa, Szkoła Podstawowa Nr 1
- 20.04 / Cieszyn, Szkoła Podstawowa Nr 2 i Alternatywna Szkoła Podstawowa
- 23.04 / Rydułtowy, Szkoła Podstawowa Nr 1
- 24.04 / Świerklany, Szkoła Podstawowa Nr 1
- 27.04 / Bielsko-Biała, Szkoła Podstawowa Nr 3
- 15.05 / Cięcina, Szkoła Podstawowa
- 19.06 / Jaworzno, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum
- 20.06 / Jeleśnia, Szkoła Podstawowa
- 21.06 / Zabrze, Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 40
Projekt realizuje Fundacja Ekologiczna ARKA dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.