II Forum Nowej Gospodarki rozpoczęte
Technologie i innowacje w kontekście unijnej strategii Europa 2020 i zakres współpracy Śląska i Małopolski w ramach regionu Polski Południowej - to tematy rozpoczętego właśnie II Forum Nowej Gospodarki.
„Idea forum zrodziła się na bazie budowania wspólnej strategii województw śląskiego i małopolskiego. Mamy bardzo dużo punktów zbieżnych, wszak to dwa ogromne organizmy miejskie" - powiedział marszałek Adam Matusiewicz - „Obecna współpraca układa się doskonale, dlatego będziemy zastanawiali się nad wspólnymi szansami, z korzyścią dla 7 milionów mieszkańców tych dwóch regionów. Przede wszystkim chcemy skupić się na innowacjach i wzajemnym wykorzystaniu potencjałów naukowych, gospodarczych i technologicznych. Nie ma zatem mowy o rywalizacji, lecz o zintensyfikowaniu wspólnych działań, a zainteresowanie tym tematem dowodzi, że trafiliśmy w dziesiątkę".
„Temat ten istnieje już od ponad czterech lat i nie zawęża się jedynie do sprawnego wykorzystywania środków unijnych. To bardzo szeroka dyskusja nad dokumentami strategicznymi, to przede wszystkim określenie priorytetów i długofalowych planów, tak abyśmy wiedzieli, co będziemy robić w perspektywie 20-30 lat" - dodała minister Elżbieta Bieńkowska.
II Forum Nowej Gospodarki - wydarzenie, którego celem jest ożywienie wymiany doświadczeń pomiędzy światem nauki, biznesu oraz administracji - odbywa się w dniach 23-24 kwietnia br. w Katowicach.
Udział w kongresie biorą m.in. Elżbieta Bieńkowska, Minister rozwoju regionalnego oraz dr Jarosław Gowin, Minister sprawiedliwości, przedstawiciele Śląskiego i Małopolskiego, prezydenci miast, przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych. Minister Gowin spotkał się ze studentami Uniwersytetu Śląskiego, a podczas sesji inauguracyjnej wygłosił wykład „Deregulacja a nowa gospodarka".
Tematem wiodącym pierwszego dnia jest Polska Południowa jako centrum gospodarcze o znaczeniu globalnym. Dyskusje panelowe, w których udział biorą przedstawiciele administracji samorządowej, naukowcy i przedsiębiorcy z województw śląskiego i małopolskiego, obejmują kierunki i trendy związane z działaniami u progu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Analizie poddano także rolę Europejskiego Instytutu Technologicznego w rozwoju gospodarczym makroregionu oraz finansowanie projektów innowacyjnych w latach 2014-2020. Na kanwie rzetelnej dyskusji powstaną rekomendacje dla władz państwowych.
Forum Nowej Gospodarki to także doskonałe miejsce dla młodych innowacyjnych przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem własnego biznesu i nowoczesnymi trendami w technologii. W pierwszym dniu forum startuje konkurs „Wyścig po kapitał!", w którym pomysłodawcy i przedsiębiorcy z obszaru MSP mogą wygrać do 6 mln zł wsparcia kapitałowego. Kongresowi będzie towarzyszyło też wmurowanie kamienia węgielnego pod trwającą budowę pierwszego w Polsce pasywnego biurowca w siedzibie Parku Naukowo-Technologicznego.
Pierwszy dzień obrad zakończy spotkanie Klubu Nowej Gospodarki, utworzonego w celu zapewnienia ciągłości prac Forum Nowej Gospodarki. W skład Klubu wchodzą liderzy administracji centralnej i samorządowej (w tym Marszałek Województwa Śląskiego), rektorzy wiodących uczelni (UŚ, UE i Politechniki Śląskiej), szefowie izb gospodarczych oraz partnerzy strategiczni ze świata biznesu. Pierwsze dwa spotkania Klubu Nowej Gospodarki odbyły się w Krakowie. Podczas posiedzenia Klubu jego członkowie spróbują zdefiniować inteligentną specjalizację dla makroregionu Polski Południowej oraz opracować listę projektów strategicznych i wyznaczyć zespoły robocze ds. tych projektów. Spotkania Klubu, poświęcone wypracowywaniu rekomendacji w kluczowych dla innowacyjnej gospodarki sprawach, odbywać się będą 2-3 razy w roku. Ich efekty przedstawiane będą w publikacjach Forum.
Organizatorem kongresu jest Marszałek Województwa Śląskiego wspólnie z Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Politechniką Śląską, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Stowarzyszeniem Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum oraz Euro InnoParkiem. Partnerami przedsięwzięcia są Województwo Małopolskie, Miasto Katowice, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie.
II Forum Nowej Gospodarki odbywa się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.