Dziewięć dni folkloru w Beskidach
W Beskidach rozpoczął się 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Europie. Podczas tegorocznego TKB wystąpią 102 zespoły, w tym 19 z zagranicy. Koncerty odbywać się będą równocześnie na pięciu estradach plenerowych w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz na czterech estradach towarzyszących w Istebnej, Ujsołach, Bielsku-Białej oraz w czeskim Jabłonkowie.
W ramach TKB organizowane są dwa przeglądy konkursowe: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (w tym roku od 28 lipca do 1 sierpnia) oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (od 1 do 4 sierpnia). W trakcie TKB odbywają się również: Gorolski Święto w Jabłonkowie (Czechy), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Festyn Istebniański w Istebnej, Targi Sztuki Ludowej w Żywcu oraz prezentacje zespołów zagranicznych w Bielsku-Białej. W trakcie imprezy ulicami festiwalowych miejscowości przejdzie aż sześć barwnych korowodów, złożonych z zespołów uczestniczących w 49. TKB.
Tydzień Kultury Beskidzkiej gromadzi obecnie ponad cztery tysiące wykonawców - tancerzy, instrumentalistów, śpiewaków, gawędziarzy i twórców ludowych. Ich prezentacje podziwia ponad dwieście tysięcy widzów.
Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, rozpoczął się w sobotę 28 lipca br. Przez pięć kolejnych festiwalowych dni na scenie amfiteatru Pod Grojcem wystąpi 19 góralskich zespołów pieśni i tańca. Ubiegać się one będą o trzy główne nagrody - Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serce. Natomiast na żywieckim Rynku o Złote Żywieckie Serca w poszczególnych kategoriach będzie rywalizować: 19 kapel, 27 grup śpiewaczych, 13 instrumentalistów, 10 multiinstrumentalistów, 20 śpiewaków, 16 mistrzów z uczniami.
Koncerty rozpoczęły się również na pozostałych estradach w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W Istebnej, jak co roku, został otwarty dwudniowy Festyn Istebniański.
49. TKB w liczbach:
- 57 koncertów zespołów polskich i zagranicznych
- 18 koncertów kapel, grup śpiewaczych i solistów
- 6 korowodów zespołów
- około 4000 wykonawców
- ogółem 102 zespoły folklorystyczne w 9 miejscowościach
Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2012 dostępne na www.tkb.art.pl
Impreza jest organizowana przez Komitet Koordynacyjny TKB (przedstawiciele wszystkich miejscowości i Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej).