Światowy Dzień AIDS
Województwo Śląskie jak co roku włącza się w obchody Światowego Dnia AIDS
Święto obchodzone 1 grudnia jest zachętą do realizacji szerokich działań z zakresu profilaktyki i edukacji zdrowotnej, zarówno w skali kraju, jak i na szczeblu lokalnym - województwa, gminy, szkoły czy też środowisk społecznych.
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego powołał Zespół do spraw realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2012-2016 w województwie śląskim.
Przewodniczącym Zespołu jest Mariusz Kleszczewski, Wicemarszałek Województwa Śląskiego. W składzie znaleźli się także: Marek Beniowski - Konsultant Wojewódzki ds. Chorób Zakaźnych, Grzegorz Hudzik - Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, przedstawiciele Wydziału Nadzoru Nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS w Katowicach, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny - Oddział Śląsk oraz Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Inauguracyjne posiedzenie Zespołu odbyło się 9 października 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Podczas spotkania zostały zaprezentowane dane statystyczne dotyczące problematyki HIV/AIDS w województwie, wymieniono się doświadczeniami w zakresie działań związanych z zapobieganiem zakażeniom HIV i zwalczaniem AIDS, które są podejmowane przez poszczególne instytucje oraz opracowano Wojewódzki Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2012-2016 na 2013 r.
Święto zostało zainicjowane w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia.
Według danych pochodzących z Raportu Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS 2012), na świecie aż 50% osób zakażonych HIV nie wie o fakcie swojego zakażenia. W naszym kraju liczba zdiagnozowanych zakażeń HIV to blisko 16 tysięcy. Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 30-5 tys. Polaków. Oznacza to, że wiele osób zakażonych o tym nie wie. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej. Każdego dnia statystycznie trzy osoby dowiadują się w Polsce o zakażeniu HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę.