Zespół Śląsk z okazji jubileuszu Radia Katowice
Premiera „Wesela na Górnym Śląsku" Stanisława Ligonia
8 grudnia o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbędzie się premiera widowiska obrzędowego Stanisława Ligonia w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" - „Wesele na Górnym Śląsku". Spektakl przygotował chór, balet i orkiestra Zespołu, z udziałem śląskich aktorów, w reżyserii Henryka Konwińskiego. Premiera odbędzie się podczas uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 85-lecia Radia Katowice.
Przygotowania do realizacji spektaklu trwają w Zespole „Śląsk" od wielu miesięcy. Bieżące plany koncertowe i niedawna, dziesięciodniowa trasa w Stanach Zjednoczonych, spowodowały jednak, że najbardziej intensywne próby „Wesela na Górnym Śląsku" przypadły na listopad i początek grudnia. Podczas wielogodzinnych zajęć artyści pracują nad ostatecznym kształtem dzieła pod kierunkiem znakomitego reżysera teatralnego Henryka Konwińskiego. Scenografię do spektaklu przygotowuje Jerzy Talik, kostiumy - Jarosław Świątek. Muzykę Bolesława Walleka-Walewskiego opracował dla Zespołu „Śląsk" Krzysztof Dziewięcki. W spektaklu występują artyści chóru, baletu oraz orkiestry Zespołu „Śląsk" pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego. Dyrekcja Zespołu zaprosiła także do udziału w spektaklu śląskich aktorów. W rolach głównych zobaczyć będzie można Agnieszkę Radzikowską i Dariusza Chojnackiego, a także Wojciecha Leśniaka, Alinę Chechelską, Mariusza Kozubka, Ewę Leśniak, Wiesława Sławika, Bernarda Krawczyka, Jolantę Niestrój-Malisz, Izabelę Malik. Wśród obsady aktorskiej znaleźli się także artyści Zespołu „Śląsk", m.in.: Dariusz Żaczek, Renata Urbanik, Przemysław Spandel i Piotr Hankus.
Premiera „Wesela na Górnym Śląsku" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" przygotowywana jest na specjalną okazję - Jubileusz 85-lecia Radia Katowice. Jako że Stanisław Ligoń jest nierozerwalnie związany z Radiem Katowice, święto rozgłośni to doskonały moment, by Zespół mógł je uhonorować swoją premierą tego dzieła. Nowe opracowanie sceniczne „Wesela na Górnym Śląsku" jest próbą odświeżenia widowiska i przypomnienia go współczesnej publiczności.
Zafascynowany śląskim folklorem Stanisław Ligoń napisał „Wesele na Górnym Śląsku" po obejrzeniu na deskach Teatru Polskiego w Katowicach spektaklu „Wesele na Kurpiach" ks. Władysława Sierkowskiego. Stworzył więc podobne widowisko, ale mocno osadzone w realiach Górnego Śląska. Spektakl powstawał z myślą o ruchu teatrów amatorskich i oczywiście radiu. Po premierze „Wesela na Górnym Śląsku" w Teatrze Polskim w Katowicach 22 stycznia 1930 roku okazało się jednak, że spektakl bije rekordy popularności. Tylko w 1930 roku na katowickiej scenie wystawiony został aż 115 razy. Sukcesem zakończyły się także przedstawienia w wykonaniu artystów z Katowic na deskach teatrów w Wilnie i Warszawie. „Wesele" Ligonia doczekało się także radiowej premiery. Jako słuchowisko zabrzmiało po raz pierwszy na antenie radiowych rozgłośni 8 dni po teatralnej premierze - 30 stycznia 1930 roku.