Zaprojektuj sobie gminę
Rusza trzecia edycja projektu „Design w terenie!"
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaprasza gminy do zgłaszania swojego udziału w III edycji projektu.
„Design w terenie!" to warsztaty, podczas których grupa młodych projektantów ma za zadanie stworzyć koncepcję zagospodarowania i aktywizacji kluczowych miejsc w przestrzeni publicznej wybranej miejscowości.
Grupa studentów kierunków projektowych śląskich uczelni wraz z ekspertami przez 7 dni mieszka i pracuje w danej gminie. Poznają miejsce m.in. poprzez obserwacje, rozmowy z mieszkańcami. Zebrane informacje posłużą do rozwiązania problemów związanych z przestrzenią publiczną wybranej gminy województwa śląskiego.
Mieszkańcy gminy są ekspertami od użytkowania przestrzeni publicznej, więc ich roli w procesie projektowym nie można pominąć i niczym zastąpić. Mieszkańcy, z którymi projektanci pracują, poznają z innej perspektywy swoje miejsce, uczą się odpowiedzialności za nie. Współtworząc zmiany, utożsamiają się z nimi, co bezpośrednio przekłada się na sukces projektu i jego trwałość. To, co najważniejsze, to fakt, że mieszkańcy mają poczucie wpływu na swoje otoczenie, co powoduje, że dbają o nie i czynnie angażują się w jego ulepszanie.
W projekcie ma szansę uczestniczyć jedna wybrana gmina. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 lutego 2013 r.
Więcej na stronie projektu: www.design-silesia.pl. Szczegółowych informacji udziela Marta Więckowska, tel. 728 894 743 design-silesia@asp.katowice.pl
„Design w terenie" - projekt przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach projektu Design Silesia.
Podczas pierwszych dwóch edycji 21 projektantów i 10 ekspertów przez tydzień mieszkało i pracowało w gminie Mstów (2011 r.), a następnie w gminie Radlin (2012 r.). Projektanci zajęli się m.in. projektem mstowskiego szlaku turystycznego, który ma na celu wyeksponowanie atrakcji, jakie czekają na turystów w Mstowie oraz projektem ożywienia rynku oraz zaadaptowania wewnętrznego podwórza Gminnego Ośrodka Kultury. W Radlinie zespół pracował na terenie Kolonii Emma w pobliżu kopalni Marcel. Wspólnie z mieszkańcami, przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń oraz lokalnych władz projektanci zastanawiali się, w jaki sposób podkreślić i wyeksponować unikalny charakter miejsca, utworzyć atrakcyjne enklawy dla mieszkańców czy zintegrować mieszkańców wewnątrz Kolonii.