Wielka Gala Jubileuszowa Śląska
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" świętował 60-lecie w katowickim „Spodku"
Koncert jubileuszowy rozpoczął kulminacyjne uroczystości 60-lecia istnienia Zespołu. Zgromadził 8 tysięcy widzów. Chór, balet i orkiestra pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego i Mirosława Macieja Banacha zaprezentowali specjalny, dwugodzinny program „A to Polska właśnie". Jubileuszowa kolekcja pieśni i tańców od 60 lat tworzy międzynarodową, artystyczną markę „Śląska". W repertuarze Gali znalazły się najpiękniejsze i najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny oraz - w przeważającej części - choreografie Elwiry Kamińskiej. 60. rocznicę swojego powstania Zespół uczcił repertuarem, z którego „Śląsk" słynie na całym świecie, za który jest oklaskiwany i podziwiany na niemal wszystkich kontynentach świata.
Sobotnią Galę otworzył honorowy członek Rady Programowej Zespołu „Śląsk" prof. Jan Miodek, który przypomniał publiczności słowa Stanisława Hadyny o tym, jak przed dziesiątkami lat rodził się pomysł założenia Zespołu. O znaczeniu „Śląska" dla kultury europejskiej mówił prof. Jerzy Buzek: „Każdy kraj europejski wnosi cząstkę siebie do wspólnoty kulturalnej, taniec i śpiew to najpiękniejsza wartość, jaką „Śląsk" może wnieść do tego skarbca".
Wśród wielu znakomitych gości przybyłych 8 czerwca do katowickiego Spodka znaleźli się przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego na czele z marszałkiem Mirosławem Sekułą i przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzejem Gościniakiem. Na widowni zasiedli także przedstawiciele władz samorządowych z całego Śląska oraz parlamentarzyści.
W przerwie Jubileuszowej Gali publiczność mogła obejrzeć okolicznościową wystawę o Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk" pt. „Z biegiem lat, z biegiem dni...", autorstwa Mieczysława Dobkowskiego z Muzeum Górnośląskiego. Znalazły się na niej najciekawsze zdjęcia z Archiwum Zespołu wraz z opisami przedstawiającymi historię, najważniejsze wydarzenia, trasy koncertowe oraz sylwetki osób, które odegrały znaczącą rolę w działalności Zespołu „Śląsk".
Kolejne jubileuszowe spotkania w publicznością odbędą się 24 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz 29 i 30 czerwca w Koszęcinie podczas „Święta Śląska". Patronat nad Jubileuszem sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.