Trzy lipy do wyboru

Plebiscyt na Drzewo Roku 2013

Na stronie internetowej www.swietodrzewa.pl trwa plebiscyt Klubu Gaja na Drzewo Roku 2013. Internauci będą głosować na 11 drzew wybranych do finału spośród 191 zgłoszonych ze wszystkich 16 województw w kraju. Konkurs zwraca uwagę na konieczność ochrony przyrody, integruje społeczności lokalne w całej Polsce, podkreślając ich związek z drzewami szczególnie przez nie docenianymi.

To trzecia edycja konkursu. Jego ambasadorami są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator Kazimierz Kutz. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów. Ubiegłoroczny zwycięzca - platan z Kóz w województwie śląskim otrzymał ponad 7 000 głosów i reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku, w którym zajął 2. miejsce i zdobył prawie 14 000 głosów.

Do tegorocznej edycji konkursu drzewa zgłaszały placówki oświatowe, urzędy gmin, nadleśnictwa, stowarzyszenia i osoby prywatne. Finaliści z województwa śląskiego to:

Lipa (Cielętniki, gmina Dąbrowa Zielona)
Cielętnicka lipa rozszerza się, a nie zwęża ku górze. Legenda głosi, że pewien wojewoda po śmierci syna posadził tu18 lip, które zrosły się w jeden organizm. Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed... obgryzaniem.

Lipa (Irządze)
Rośnie w parku wokół XVII-wiecznego dworu. Podczas II wojny światowej w dziupli lipy ukrywano tajną gazetę. Pewnego dnia dziuplą zainteresował się jeden z niemieckich żołnierzy.

Nasza lipa (Łaziska Górne)
Jest symbolem życia kulturalnego miasta toczącego się wokół Miejskiego Domu Kultury, przed którym stoi. Zainteresowanie lipą wśród mieszkańców wzrosło, gdy jej siostra - druga lipa przed domem kultury - została wycięta. Na jej miejscu posadzono nową lipę, pieszczotliwie przezwaną córeczką.

Plebiscyt zakończy się 30 czerwca. Więcej informacji o drzewach - finalistach na: www.swietodrzewa.pl


Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności a drzewem szczególnie przez nią docenianym. Poszukuje „drzew z opowieścią, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi". Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; inicjuje przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym i nagłaśnia tego typu działania.

Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa - programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jego celem jest  edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia, i do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. W 10. edycji programu zasadzono rekordową liczbę drzew - ponad 102 000. Wzięło w nim udział ponad 56 tysięcy osób.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
   Nasza lipa - Łaziska Górne  Lipa - Irządze  Lipa - Cielętniki, gmina Dąbrowa Zielona