W trosce o zdrowie pań – podsumowanie akcji

W Sali Sejmu Śląskiego podsumowano akcję profilaktyki raka szyjki macicy przeprowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pora na kolejnych pracodawców

„Kiedy podejmowałam się funkcji ambasadorki Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, wiedziałam, że pierwszym krokiem jest otwarte mówienie o problemie i zachęcanie pań do badań cytologicznych. Wciąż borykamy się z wieloma obawami i zaniedbywaniem profilaktyki, która jest przecież tania i łatwo dostępna. Urząd Marszałkowski przeprowadził akcję bezpłatnego badania w czasie pracy dla pracownic i partnerek pracowników. U ośmiu pań zdiagnozowano wynik patologiczny. To nasze koleżanki, które poddane natychmiastowemu leczeniu zyskują szansę na zdrowie i życie. Chcemy, aby i inni pracodawcy poszli za naszym przykładem i dali swoim pracownicom taką szansę. Stąd dzisiejsze spotkanie, podczas którego chcemy przekonywać do włączenia się w akcję jak największej liczby zakładów pracy" - powiedziała wicemarszałek Aleksandra Gajewska, otwierając konferencję.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego jako jedna z pierwszych instytucji w Polsce zorganizował bezpłatne badania cytologiczne dla pań pracujących w Urzędzie, jak również dla małżonek i partnerek pracowników. Koszty badań przeprowadzonych przez Centrum Medyczne Femina pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. Celem akcji było podniesienie poziomu świadomości w zakresie badań profilaktycznych oraz promowanie idei i dobrych wzorców na terenie Śląska. Rak szyjki macicy jest nowotworem, którego śmiertelne skutki można niemalże w 100% wyeliminować dzięki skutecznej profilaktyce i wykorzystaniu dostępnych narzędzi, tj. regularnych badań cytologicznych czy szczepień przeciwko HPV.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a dzięki przeprowadzonym badaniom w kilku przypadkach udało się zapobiec tej groźnej chorobie. W ramach akcji wykonanych zostało 129 badań cytologicznych, 68 mammografii oraz 73 USG piersi. Wykryto 8 przypadków dodatnich/patologicznych (cytologia).

„Chciałbym pogratulować tych działań, które udało się zrealizować. To bardzo dobry początek. Niezwykle ważne jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium, kiedy jest całkowicie wyleczalny. Chcemy doprowadzić do tego, by rak szyjki macicy nie był chorobą śmiertelną. Zakładamy, że w roku 2020 śmiertelność z jego przyczyny spadnie w województwie śląskim do zera" - deklarował dr Jerzy Ziętek, inicjator akcji.
Swoje zainteresowanie przystąpieniem do profilaktycznych badań zatrudnionych pań wyraziły też inne jednostki, m.in. Filharmonia Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk".

„Bardzo gorąco dziękuję wicemarszałek Gajewskiej i posłowi Ziętkowi za zaproszenie do akcji. Przeprowadziliśmy już badania wśród członkiń zespołu. Mam nadzieję, że wszystkie panie okażą się zdrowe. Chciałbym z tego miejsca zachęcić pracodawców do przyłączenia się do tej inicjatywy. To sprawa, o której warto i trzeba głośno mówić" - przekonywał dyrektor zespołu „Śląsk" Zbigniew Cierniak.

W spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego  uczestniczyli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, dyrektorzy jednostek podległych marszałkowi oraz radne Sejmiku i przedstawiciele środowiska biznesu, kultury i nauki.

Zebranym zaprezentowano prelekcje : „Dla Zdrowia Kobiet - o możliwości zorganizowania przez powiaty i gminy akcji profilaktycznych szczepień" oraz „Współczesne wyzwania promocji dawstwa krwi i szpiku".

Spotkanie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk".



 


tagi: