Bój o wawrzyn

Rusza doroczny plebiscyt literacki

W tym roku o Śląski Wawrzyn Literacki 2012 ubiegają się następujące książki:

  1. „Niby-dziennik ostatni 1981-1987" Zygmunta Mycielskiego (Wydawnictwo Iskry)
  2. „Trociny" Krzysztofa Vargi (Wydawnictwo Czarne)
  3. „Pióro. Autobiografia literacka" Marka Nowakowskiego (Wydawnictwo Iskry)
  4. „Wiersze ponowne" Jarosława Zalesińskiego (Wydawnictwo Tytuł)
  5. „Unsere" Jana Darowskiego (Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza")
  6. „Szopka" Zośki Papużanki (Świat Książki)
  7. „Kebab Meister" Darka Foksa (Korporacja Ha!art)
  8. „Ze mnie robaka i z robaka wiersze. Of me a worm and of the worm verses" (Off_Press) Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej
  9. „Morfina" Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie)

Przez cały lipiec można głosować na najlepszą książkę 2012 roku, wybierając spośród wymienionych powyżej pozycji. W holu głównym Biblioteki Śląskiej znajduje się urna oraz karty do głosowania. Można także obejrzeć wystawę prezentującą wszystkie zgłoszone do nagrody książki i sylwetki autorów. Rozstrzygnięcie plebiscytu Czytelników wraz z uroczystym wręczeniem nagrody (statuetka z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego) odbędzie się jesienią.

Od 1999 roku miłośnicy polskiej literatury współczesnej uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach Klubu Dobrej Książki. Każdego miesiąca krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury wybierają najbardziej wartościowe publikacje, które rekomendują do nagrody Biblioteki Śląskiej - Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Książka Roku - napisana przez współczesnego pisarza, po raz pierwszy wydana w roku poprzedzającym nominację - wybierana jest w plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej.

Spotkania tegorocznej edycji prowadził dr hab. Dariusz Nowacki, krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W pierwszej edycji Śląski Wawrzyn Literacki 1999 otrzymał Tadeusz Różewicz za tom Matka odchodzi. W latach następnych: Czesław Miłosz za tom To (2000), Ewa Lipska za zbiór wierszy Sklepy zoologiczne (2001), Walery Pisarek za Nową retorykę dziennikarską (2002), Maciej Maleńczuk za poemat Chamstwo w państwie (2003), Janusz Głowacki za autobiografię Z głowy (2004). W 2006 roku Czytelnicy uhonorowali Pamięć i tożsamość Jana Pawła II, w 2007 roku Śląski Wawrzyn Literacki otrzymała książka Ten Inny Ryszarda Kapuścińskiego. W 2008 roku najwięcej głosów oddano na Sprawę Hermesa Henryka Wańka, rok później laur otrzymały Balzakiana Jacka Dehnela, a w głosowaniu internetowym zwyciężyła publikacja Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka. Książką Roku 2009 została powieść Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych, rok później laur otrzymał Lajerman Aleksandra Nawareckiego. W ubiegłorocznym plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej wygrała powieść Zbigniewa Białasa Korzeniec.

Załączniki
Plakat



 


tagi: