Tablica na 190-lecie Kopalni Katowice

Odsłonięta dziś w  Katowickiej Strefie Kultury tablica pamiątkowa przypomina o dziejach tego miejsca. Tu rodziło się miasto i  wielki przemysł. Dziś jest tu Muzeum Śląskie,  NOSPR i Centrum Kongresowe.

„My, bracia górnicy, świadkowie likwidacji kopalni  ”Katowice” w wyniku przemian gospodarczych ostatnich lat, czujemy się zobowiązani do kultywowania i kontynuowania  tradycji rzetelnej i uczciwej pracy w nowych warunkach gospodarczych i kulturalnych. Tablica ta została ufundowana  w celu upamiętnienia 190 lat historii kopani, związanego z nią trudu górniczego oraz całego dorobku materialnego, duchowego, tradycji i obyczajów kształtowanych przez wiele górniczych pokoleń” – czytamy na tablicy wmurowanej w podstawę wieży wyciągowej „Warszawa” na terenie nowego Muzeum Śląskiego.

Na kameralnej uroczystości przygrywała tradycyjna orkiestra górnicza. Przybyli Członkowie Bractwa Gwarków i Społecznego Komitetu Organizacyjnego.  Nie brakowało górników w galowych mundurach.  Na odsłonięciu obecni byli dawni pracownicy kopalni, mieszkańcy Bogucic, twórcy związani ze Śląskiem  i  oficjele, a wśród nich arcybiskup senior Damian Zimoń. Obecny był Wicewojewoda  Śląski Piotr Spyra i przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak. Marszalka Mirosława Sekułę reprezentowali  Piotr Koj i Przemysław Smyczek Dyrektor Wydziału Kultury UM, a Samorząd Katowic  gospodarz miasta Piotr Uszok.

Ceremonię prowadził Lucjan Czerny – aktor o górniczej przeszłości. Zgromadzonych powitała Alicja Knast Dyrektor Muzeum Śląskiego i Górnośląskiego. Osoby związane z miastem i tradycją górniczą wygłosiły krótkie przemówienia, w których zwracały uwagę na zachowanie w pamięci górniczej i przemysłowej tradycji Katowic i całego Górnego Śląska. Tablica doskonale wpisuje się w takie  przesłanie.

Odsłonięcia tablicy okrytej górniczą flagą,  dokonał  Jerzy Mańka,  Wiceprezes Bractwa Gwarków.
Uroczystość zakończyło składanie wiązanek kwiatów oraz rozmowy i wspomnienia o zbiorowym bohaterze  wypisanym na tablicy: „Synom śląskiej ziemi, którzy połączyli swe losy z kopalnią przybywając z odległych rejonów Europy, którzy na co dzień pozdrawiali się słowami: „Szczęść Boże” lub Glück Auf”, poświęcamy tę tablicę” - napisali jej Fundatorzy

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.