XVII Piknik Artystyczny „Święto Śląska”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do Koszęcina na siedemnastą edycję swojej urodzinowej imprezy - Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”. Przez trzy dni – od 26 do 28 czerwca – Zespół świętuje 62. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego

W pierwszy weekend wakacji Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na trzydniowy piknik artystyczny. Organizatorzy zadbali o bogaty program i liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie znakomitych muzycznych gości oraz galowego koncertu gospodarzy – Zespołu „Śląsk”. Wśród muzycznych gwiazd m.in. zespoły: „Mazowsze”, „Śląsk”, Piersi, Whiskey River, Dariusz Makaruk i Tymon Tymański oraz Kabaret Nowaki, „Biesiada śląska” z kabaretem Kafliki, a także muzyczni goście z Niemiec, Norwegii i Wysp Kanaryjskich.

Będzie także możliwość zwiedzania odnowionego w zeszłym roku koszęcińskiego pałacu, przygotowano wiele wystaw, zabawy edukacyjne dla dzieci, na wszystkich będzie czekać znakomita śląska kuchnia i stoiska rękodzielników. To świetny sposób na rodzinną inaugurację wakacji.

PIĄTEK 26 czerwca

W pierwszy dzień „Święta Śląska” – scena w parku należy do przyjaciół Zespołu. Gwiazdą wieczoru będzie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” (godz. 19.30) z widowiskiem „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Późnym wieczorem na „Biesiadę śląską” zaprosi Kabaret Kafliki i Jacek Kierok (godz. 21.00), a egzotyczni goście z Wysp Kanaryjskich – instrumentaliści Germán López i Antonio Toledo – zagrają na kanaryjskiej timpli oraz gitarze klasycznej. Koncert duetu odbędzie się w Klubie Gama o godz. 21.00.

SOBOTA 27 czerwca

Na początek drugiego dnia o dobrą porcję rozrywki zadbają artyści kabaretu „Nowaki” (godz. 16.00). Wielką gwiazdą popołudniowej części imprezy będzie zespół PIERSI – ich koncert o godz. 17.15. Wieczorem do wspólnej zabawy ze „Śląskim karaoke” zaprosi Piotr Hankus, a goście z Wysp Kanaryjskich: Germán López i Antonio Toledo wystąpią we wspólnym bloku koncertowym z grupą Vocaldente z Niemiec – artystami śpiewającymi a capella standardy i przeboje światowej muzyki rozrywkowej. Na zakończenie sobotniego programu (godz. 21.00) gratka dla miłośników połączenia muzyki ludowej z współczesnym brzmieniem eletroniki, jazzu i ambientu – „Erotyki ludowe” – wspólny projekt ikon polskiej muzyki rockowej: Dariusza Makaruka, Tymona Tymańskiego oraz Wojciecha Konikiewicza i Roberta Brylewskiego.

NIEDZIELA 28 czerwca

Trzeci dzień „Święta Śląska” będzie należał do twórczości ludowej. Rozpocznie go o godz. 10.00 Europejski Konkurs „Rozśpiewany Śląsk” (koncert laureatów o godz.14.30). Na zaproszenie gospodarzy do Koszęcina ponownie przyjedzie norweski zespół „Strilaringen”, z którym w 2014 roku „Śląsk” realizował wspólny projekt artystyczno-edukacyjny „Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne”. W wykonaniu „Strilaringen” wyjątkowy koncert z repertuarem oryginalnych, norweskich tańców i pieśni (godz. 16.20). Wieczorną część programu zainauguruje chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk”. W tym roku dla koszęcińskiej publiczność Zespół wystąpi z koncertem pt. „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”. Program, który swoją premierę miał w mijającym sezonie artystycznym, to kolekcja najbardziej popularnych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny – kompozytorów, którzy odcisnęli największe piętno na twórczości Zespołu „Śląsk”. Tańce i pieśni do ich muzyki od ponad 60 lat są repertuarowymi hitami Zespołu: „Głęboka studzienka”, „Karolinka”, „Gąska”, „Ondraszek”, „Dwa Michały”, „Słoneczko wyszło”, tańce górali żywieckich, tańce górali podhalańskich, tańce narodowe – na tę artystyczną ucztę „Śląsk” zaprasza w niedzielę 28 czerwca o godz. 17.00. Po koncercie Zespół uhonoruje jednego ze swoich mecenasów nagrodą specjalną „Maecenas Silesiae”. Na zakończenie „Święta Śląska” z koncertem pt. „Zachodzi słoneczko” wystąpi Whiskey River – zespół, z którym „Śląsk” przez 8 lat budował projekt pod nazwą Piknik „Country w Leśnej Dolinie”. Oprócz muzyki country, podsumowaniem wspólnego dzieła będzie wykonanie kilku utworów inspirowanych twórczością ludową, z towarzyszeniem artystów chóru Zespołu „Śląsk”.

W ciągu trzech dni wielkiego pikniku artystycznego nie zabraknie licznych atrakcji dodatkowych, a wśród nich wystawy, projekcje filmów o Zespole, wycieczki po pałacu, stoiska edukacyjne dla najmłodszych, zawody sportowe, a także piknikowe przysmaki, stoiska z upominkami i twórczością rękodzielników. Wstęp na XVII Piknik Artystyczny „Święto Śląska” jest wolny.


Więcej wydarzeń kulturalnych na portalu www.silesiakultura.pl

Linki do stron zewnętrznych
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM „ŚWIĘTA ŚLĄSKA”



 


tagi: