Weekend z „Lalką”

Instytucje kultury Województwa Śląskiego zapraszają w najbliższą sobotę 5 września na czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

Wspólne czytanie to okazja do integracji dzięki wspaniałym dziełom polskiej literatury. Narodowe Czytanie propaguje czytelnictwo w ramach niecodziennej aktywności w sprzyjającym otoczeniu przyrody. W tym roku czytamy „Lalkę” Bolesława Prusa.

„Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy” – argumentują wybór tegorocznej powieści organizatorzy akcji.

Atrakcje czekają m.in. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie, przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz w pszczyńskim Muzeum Zamkowym.

Spotkanie w Zespole Pałacowo-Parkowym, który jest siedzibą „Śląska”, odbędzie się w sobotę 5 września, w godzinach 16.00-18.00, a miejscem czytania będą okolice stawu w koszęcińskim parku. Wydarzenie poprowadzi członek Zespołu Pieśni i Tańca Piotr Hankus. W przypadku niepogody Narodowe Czytanie „Lalki” odbędzie się w Domu Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza.

Biblioteka Śląska w Katowicach zaprasza natomiast na piknik w parku przy placu Rady Europy o godzinie 10.00. Wydarzenie połączy wypoczynek na świeżym powietrzu z akcją Narodowego Czytania. Założeniem imprezy oprócz promocji zdrowia, zdrowej żywności, sportu i rekreacji oraz literatury jest integracja mieszkańców regionu. Niecodzienną szansą dla wszystkich uczestników będzie zwiedzanie Biblioteki Śląskiej i odkrywanie tajemnic książnicy.

Na biorących udział będą czekać stoiska z miodami, zdrowe potrawy z grilla i wyrobami artystycznymi osób niepełnosprawnych, a także warsztaty rękodzieła i treningi sportowe. Punktualnie o 12.00 odbędzie się wspólna lektura „Lalki” Bolesława Prusa w ramach 4. Edycji Narodowego Czytania. Będzie to okazja do odkrycia na nowo jednego z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. W nawiązaniu do tematu przewodniego pikniku przypomniane zostaną fragmenty powieści dotyczące zdrowia i rekreacji.

Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w czytaniu „Lalki” w scenerii zabytkowych zamkowych wnętrz, zaprasza też Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Fragmentów powieści będzie można wysłuchać od 12.00 do 14.00 w wybranych wnętrzach. W zamkowej bibliotece od godz. 10.30 do 15.00 wszystkim chętnym do odczytania fragmentów zostaną udostępnione egzemplarze „Lalki”. Każdy uczestnik „Narodowego czytania” otrzyma pamiątkową widokówkę opatrzoną okolicznościową pieczątką. Goście będą mieli również okazję opieczętować własne egzemplarze powieści B. Prusa. O godz. 11.00 dla najmłodszych w Stajni Książęcej w Pszczynie przewidziane jest odczytywanie „Lalki” połączone z szukaniem opisów XIX-wiecznych zabawek. Na koniec wszystkie przyniesione przez dzieci lalki wezmą udział w balu.

Organizatorem akcji jest Biuro Kultury Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP. Celem jest zwiększanie poziomu czytelnictwa i stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, chcącej pogłębiać nie tylko wiedzę, ale także rozwijać wyobraźnię.

Udział w wydarzeniu służy propagowaniu czytelnictwa oraz zwraca uwagę na bogactwo polskiej literatury. Wspólne czytanie to nie tylko źródło narodowej dumy i patriotyzmu, ale również świadectwo piękna języka ojczystego.


 

Więcej o wydarzeniach kulturalnych w regionie na portalu www.silesiakultura.pl

Linki do stron zewnętrznych
Wiecej o projekcie



 


tagi: