Skarb odzyskany. Dzieło Loefflera wraca do Muzeum Śląskiego

 „Dziewczynka z kanarkiem” Leopolda Loefflera wraca po latach do zbiorów kolekcji malarstwa polskiego w Muzeum Śląskim

Obraz, który znajdował się przed II wojną światową w zbiorach muzeum, zaginął w trakcie wojennej zawieruchy. Odnalazł się dzięki zaangażowaniu i życzliwości jego posiadacza, a po serii badań i analiz potwierdzających jego autentyczność, mógł wrócić do Muzeum Śląskiego.

Porozumienie o przekazaniu go placówce podpisała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast i Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Ostatnie lata przyniosły nam wiele sukcesów związanych z odzyskaniem zaginionych w czasie wojny dzieł. Ten obraz był przeznaczony do ekspozycji w gmachu Muzeum Śląskiego, które ze względu na wybuch wojny nigdy nie powstało, tym bardziej się cieszę, że wraca do jego nowej siedziby. Jestem pewna, że spodoba się odwiedzającym – podkreślała minister Małgorzata Omilanowska.

„Dziewczynka z kanarkiem” przedstawia wspinającą się na palcach dziewczynkę, która karmi wyglądającego z klatki ptaka. Dzieło trafiło do Muzeum Śląskiego w Katowicach w 1928 roku, zakupione w jednym z ówczesnych krakowskich antykwariatów. Obraz Leopolda Loefflera był kilkakrotnie reprodukowany w dziewiętnastowiecznej prasie i przedwojennych publikacjach. Obraz wzbogaci galerię sztuki polskiej 1800-1945.

„To mały sukces wielkiego muzeum. My mieszkańcy regionu wciąż jesteśmy pod ogromnym wrażeniem otwarcia tego obiektu, które spotkało się z masą pozytywnych opinii i przez które przewinęło się już prawie dwieście tysięcy odwiedzających. To dowód na to, że to muzeum naprawdę żyje” – przekonywał Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.


Leopold Loeffler (1827-1898) – polski malarz, w 1877 roku zaproszony przez Jana Matejkę do Krakowa, gdzie na 20 lat objął funkcję profesora malarstwa z natury i aktu akademickiego w Szkole Sztuk Pięknych. Do grona jego uczniów należeli m.in. Włodzimierz Tetmajer, Wojciech Weiss i Stanisław Wyspiański.

Tworzył obrazy olejne, rzadziej akwarele. Uprawiał malarstwo rodzajowe i historyczne. Jego dzieła były bardzo popularne w drugiej połowie XIX wieku, wielokrotnie reprodukowane. Do najbardziej znanych należą: „Cesarz Rudolf I w bitwie na Morawskim Polu”, „Walka Greków o niepodległość”, „Śmierć Czarnieckiego” i „Powrót z jasyru”.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.



 


tagi: