Europa Nostra dla Kopalni Ignacy

 Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku. fot. arch. UMWS Tomasz Żak Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku. fot. arch. UMWS Tomasz Żak
Przedstawiciele Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku odebrali w Bukareszcie Europejską Nagrodę Dziedzictwa Europa Nostra

Warto przypomnieć, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku jest współprowadzona przez Samorząd Województwa Śląskiego.

„To wyróżnienie świadczy o wyjątkowym zaangażowaniu w ochronę dziedzictwa kulturowego i jest przykładem na to, jak zrewitalizować i utrzymać w doskonałym stanie industrialne obiekty. Jestem przekonany, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku będzie służyć kolejnym pokoleniom i jest doskonałą ilustracją zmian, które zachodzą w naszym regionie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci” – podkreśla marszałek Wojciech Saługa.

Europa Nostra to najważniejsze europejskie wyróżnienie dla projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego, współfinansowane z programu Unii Europejskiej -Kreatywna Europa. Rybnicka kopalnia znalazła się w gronie 26 laureatów z 18 krajów, wyróżnionych w kategorii konserwacji oraz adaptacji i wśród pięciu projektów nagrodzonych tytułem Grand Prix.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku stanowi wzorcowy przykład rewitalizacji, odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych. Projekt odznacza się holistycznym podejściem, dbałością o szczegóły oraz zaangażowaniem w zachowanie ruchomego dziedzictwa kulturowego, w tym maszyn parowych. Dzięki efektywnej komunikacji i aktywności lokalnej społeczności, rewitalizacja nie tylko przekształciła przestrzeń, ale także wzmocniła spójność społeczną i zredukowała wskaźniki przestępczości. Oddolny charakter tej inicjatywy uczynił ją akceleratorem zmian na poziomie regionalnym – czytamy w uzasadnieniu.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie w trakcie Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego. W konkursie wzięło udział 206 projektów z 38 krajów. Jury Konkursowe złożone z 12 międzynarodowych ekspertów z obszaru dziedzictwa kulturowego wybrało 26 laureatów, w tym z 3 z Polski.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy to instytucja kultury miasta Rybnika, zlokalizowana na terenie dawnej Kopalni „Hoym”, jednej z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Zakład wydobywczy powstał w 1792 roku, kilka miesięcy po założeniu Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz Kopalni Król w Chorzowie. Najcenniejszy fragment zabudowy, czyli główny kompleks wydobywczo-energetyczny z dwoma wieżami wyciągowymi oraz z wartościowym wyposażeniem, wpisany jest do rejestru zabytków. Jego założenie architektoniczne, charakterystyczne dla niewielkiego, samodzielnego zakładu górniczego z przełomu XIX i XX wieku. Instytucja prowadzi zadania w zakresie upowszechniania dziedzictwa kultury przemysłowej, edukacji kulturowej i naukowej, wykraczając poza granice samorządu lokalnego. Obiekt jest jednym z prężnie działających obiektów na Szlaku Zabytków Techniki.

Linki do stron zewnętrznych
Zabytkowa Kopalnia Ignacy