Nowoczesna chirurgia w służbie pacjenta
W prezentacji nowoczesnego sprzętu uczestniczyli m.in. marszałek Wojciech Saługa, posłanka na Sejm RP Katarzyna Stachowicz, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Paweł Bańkowski i dyrektor placówki, Krzysztof Kowalik.
„Na tym przykładzie widzimy bardzo dobrze w jaki sposób nowoczesne osiągnięcia technologiczne służą pacjentom. Warto pamiętać, że to chirurg operuje, ale dzięki tego typu urządzeniom jego praca jest bardziej precyzyjna i skuteczna. Dlatego dziękuję całemu zespołowi za to, że chce się rozwijać, szkolić i wdrażać nowoczesne rozwiązania, bo one nie tylko pomagają specjalistom w pracy, ale przede wszystkim ratują zdrowie i życie naszych mieszkańców” – powiedział Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.
Supernowoczesny sprzęt wykorzystywany jest przez zespoły medyczne dwóch klinicznych oddziałów: chirurgii ogólnej oraz urologii i onkologii urologicznej. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na zakup zaawansowanego systemu robotycznego dla sosnowieckiego szpitala wyniosło 10 mln zł.
Do tej pory w ramach chirurgii i urologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono z powodzeniem ponad pięćdziesiąt takich procedur.
„To początek ery robotyki medycznej w jednym z największych ośrodków medycznych w województwie śląskim, a naszym celem jest maksymalne wykorzystanie rozwiązań małoinwazyjnych z korzyścią dla pacjentów onkologicznych. Warto przypomnieć, że robot medyczny to jedynie narzędzie, a bez wykwalifikowanych lekarzy i całego personelu medycznego pomoc pacjentowi nie byłaby możliwa” – podkreślił Krzysztof Kowalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.
„U nas to przede wszystkim wsparcie dla chorych z rakiem jelita grubego. Po trzech miesiącach stwierdzamy, że najważniejszą zaletą jest doskonała wizualizacja tkanek, a to dzięki bardzo dużemu powiększeniu. Obserwujemy niezwykle dokładnie poszczególne struktury. Wiemy, które należy oszczędzić, a które przeciąć. Chirurg operujący – po raz pierwszy w historii – nie stoi przy pacjencie, ale za konsolą” – wyjaśnił prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.
„W trakcie operacji z wykorzystaniem robota konieczne jest wykonanie u chorego nacięć o rozmiarach od jednego do dwóch centymetrów. Stąd mowa o przeprowadzaniu procedur „przez dziurkę od klucza”. Szczególna przydatność robota chirurgicznego potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej wykonywanej w terapii raka prostaty. Korzyści dla pacjentów są ewidentne: mniejsza utrata krwi, lepsze wyniki czynnościowe poooperacyjne, krótsza rekonwalescencja. Wielu chorych jest świadomych i dobrze zorientowanych więc chętniej decyduje się na operację w ośrodku z dostępem do najnowocześniejszych narzędzi” – podkreśla dr Paweł Budziarz, zastępca kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.