Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024 – 2030
Dokument przyjęty został uchwałą 2018/49/VII/2024 Zarządu Województwa Śląskiego z 18 grudnia 2024.
Konieczność opracowania dokumentu „Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030” (dalej: ŚPOZP 2024-2030) wraz z załącznikami wynika z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030.
ŚPOZP 2024-2030 pozwoli kontynuować prowadzenie prozdrowotnej polityki ochrony zdrowia psychicznego w sposób umożliwiający i ułatwiający społeczeństwu województwa śląskiego podejmowanie działań ukierunkowanych na ochronę, wzmocnienie i zwiększenie potencjału zdrowia psychicznego.
Głównym celem ŚPOZP jest poprawa dostępu do opieki i wsparcia w ramach kompleksowego systemu ochrony zdrowia psychicznego oraz wzmacnianie potencjału zdrowia psychicznego na terenie województwa śląskiego w okresie 2024-2030. Realizacja celu głównego możliwa będzie dzięki działaniom zaplanowanym w ramach trzech następujących celów szczegółowych:
- Zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki i wsparcia adekwatnych do ich potrzeb.
- Promocja zdrowia psychicznego w populacji mieszkańców województwa śląskiego.
- Profilaktyka uzależnień w populacji mieszkańców województwa śląskiego.
Koordynatorem realizacji działań wynikających ze „Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030” jest Departament Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Wojewódzką Radą Zdrowia Psychicznego.
Realizatorami działań wynikających z ŚPOZP będzie Województwo Śląskie oraz samorządy terytorialne z terenu województwa śląskiego, podmioty wykonujące działalność leczniczą, placówki oświatowe, pracodawcy, organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.