Śląskie nagradza najlepszą przestrzeń
W tym roku o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego rywalizowało 38 realizacji zgłoszonych przez 26 gmin. Realizacje ilustrują różnorodność i dynamikę zmian w przestrzeni publicznej. Nagrody wyróżnionym wręczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Leszek Pietraszek.
„Śląskie ma długą tradycję w nagradzaniu i promowaniu najlepszej przestrzeni. Zależy nam na tym, by województwo miało szansę pokazywać najlepsze projekty architektoniczne, które udowadniają, jak długą drogę przeszedł nasz region na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i jak bardzo się w tym czasie zmienił” – podkreślał wicemarszałek Leszek Pietraszek.
Tegoroczna Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego została przyznana dwóm realizacjom:
- Centrum Edukacji Ekologicznej przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach, zaprojektowanemu przez Tomasza Bradeckiego, Barbarę Uherek-Bradecką i Pawła Gembalczyka. Inwestorem realizacji jest Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów.
oraz
- „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”, inwestycji Gminy Cieszyn, której projekt opracował mgr inż. arch. Wiktor Kubik.
Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego trafiły do dwóch realizacji:
- Rewitalizacji zabytkowego osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec w Bytomiu, projektu zrealizowanego przez projektantów - Studio Projektowe Adrian Gajda, BNI Adam Codogni/ projektant dr inż. arch. Justyna Juroszek, DOMIKO Jacek Mikoś, EMESI Michał Świderek/ projektant dr inż. arch. Justyna Juroszek, Pracowania Projektowa AiM Arkadiusz Miśkiewicz. Inwestorem realizacji byli Miasto Bytom i Wspólnoty Mieszkaniowe Kolonia Zgorzelec.
oraz
- Rewitalizacji parku w Tworkowie, inwestycji Gminy Krzyżanowice, zaprojektowanej przez Huberta Kwaśnicę.
Nagroda publiczności trafiła do Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu.
W trakcie spotkania wyróżniono także laureatów konkursu na najlepszą pracę magisterską, inżynierską/licencjacką i kursową z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju i wręczono nagrody w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego organizowany jest od 2000 roku i stał się w tym czasie ważnym elementem promowania dobrych praktyk w zakresie planowania przestrzeni publicznej. Współorganizatorzy – Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Śląski Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich – wraz z partnerem, Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, podkreślają wagę współpracy między lokalnymi samorządami, projektantami i mieszkańcami w tworzeniu lepszej przestrzeni do życia.